Yunus Ciklet Bakımı ve Özellikleri

KaIbinde merhamet oImayana cennet yoktur. Hz. Muhammed (S.A.V)
İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8934
  • İLAN TARİHİ25 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Yunus Ciklet Bakımı ve Özellikleri, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Yunus Ciklet Bakımı ve Özellikleri başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Yunus Ciklet Bakımı ve Özellikleri

Yunus cikletler hobiciler aracılığıyla ilgi ile beslenen bir ciklet türüdür. Adını mavimsi renginin ve ağız yapısının şişe burunlu yunus balığına benzemesinden dolayı almıştır. Kendi türü içinde barışçıl olarak yaşayan yunus cikletler karma ciklet akvaryumlarında da uyumlu bir biçimde bakılabilir.

Günümüzde evde üretimlerin gözdesi olan yunus ciklet çok nadir olarak ithal edilmektedir. Akvaryum üretim hanelerinde bulunması ve bir çok hobicinin evlerinde üretmesi sonucu ulaşılması kolay bir tür olmuştur.

Bakılmaları orta zorluk düzeysinde olduğundan dolayı akvaryum hobisine yeni başlayanlar için önerilmez. Hacim olarak büyük bir akvaryum tercih edilmesi zorunlu olmasından dolayı akvaryum ve balığın bakımı tecrübe gerektirecek bir durumdur. Akvaryum boyutlarının ufak tutulması sağlıkları ve kafa yapma özelliğini olumsuz etkiler.

Normal şartlar altında renkleri fosforlu mavimsidir. Yoğun ışık değişiklikleri ve stres sonucu renklerini açabilirler. Renklerini açtıklarında beneğe benzer siyah noktalar çıkar. Stres problemi ortadan kalktığında balığınız orijinal rengine geri döner.


Sayfa İçindekiler

Yunus Ciklet Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Yunus cikletin formunun görsel açıdan birebir aynı olmasına,
  • Erkek yunuslarda kafa boyutunun büyük olmasına,
  • Dişi yunusların beneklerinin gözle görülür olmasına,
  • Kırma bir ırk olmaması için göz alıcı mavi renkte olmasına dikkat edilmelidir.

Yunus cikletler diğer ciklet türleri ilede çiftleşebilmektedir. Sarı prenses ile çiftleşmiş bir yunus ciklet her ne kadar form olarak yunus ciklet formuna yakın olsa da mavinin sarımsı tonlarında bir rengi olur.

Akvaryum dekoru yunus cikletlerin doğal yaşam alanlarına uygun olacak biçimde sivri olmayan taşlardan, tabanı yumuşak ve iri taneli olmayan kumlardan oluşmalıdır. Akvaryumun orta ve dip bölümünde yüzdükleri için kayalar ani hareketlerde balığınıza zarar vermeyecek ölçüde yuvarlak köşeli olmalıdır.

Yunus Cikletin Doğal Ortamı

Yunus ciklet, ilk kez Boulanger aracılığıyla 1902 senesinde malawi gölünün derinliklerinde keşfedilmiştir. Birden fazla erkeğin ve bir çok dişinin olduğu gruplar halinde gezinirler. Gruplarda birden fazla erkek yunus ciklet olsa da yalnızca tek bir yunus erkek önder rolünü üstlenir ve diğer erkekler de o önder yunusa bağlı olarak sürü içinde hayatlarını sürdürürler.

Günümüzde yunus cikletlerin gruplar halinde malawi gölü içinde yaşadıklarına dair birden çok belgesel mevcuttur. Bu belgeseller yunus cikletlerin diğer ciklet türlerine göre neden daha çok seçildiğinin bir belgesidir.

Yunus Ciklet Bakımı

Akvaryumların renkli yüzü yunus cikletler genelde koloni halinde olarak bakılmaktadır. Görsel olarak izlenmesi zevkli olması, kişiliğistik ayrıntı kısmının belirgin olması ve akvaryumu dolduran hareketli balıklar olması sebebiyle tek tür olarak bakılabilecek bir ciklet türüdür. Bunun bunun yanında karma akvaryumlara da uyum sağlarlar. Geniş litreli karma akvaryumlarda seyir zevkini arttıracaktır.

Üretim amaçlı olarak yunus ciklet besleyenler yalnızca koloni halinde beslemeleri gerekmektedir. Karma akvaryumlarda alınan yunus ciklet yavrularının kırma olma ihtimali yüksektir. Safkan ırkı korumak adına tek tür olarak yunus ciklet beslenmelidir.

Doğal mekanlarında kayalı bölgelerde hayatlarını sürdüren yunus cikletler için akvaryum koşullarıda buna benzer bir görünüme ve dizayna sahip olmalıdır. Kumları kazmayı çok sevdiklerinden mukozalarına zarar vermeyecek yumuşak ve iri taneli kumlar tercih edilmelidir.

Yunus Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Yunus cikletlerde cinsiyet ayrımı olcukça belirgindir. Erkekler dişilere daha gösterişli ve büyük olur. Renkleri de daha koyu mavidir. Erkekleri dişilerden ayıran en büyük özellik kafalarında ki yağ bezelerinin daha büyük olmasıdır.

Yunus ciklet cinsiyet ayrımı

Erkek yunus cikletlerde anal yüzgeç daha sivri ve koyu renklidir. Dişilerde anal yüzgeç daha ovaldir. Erkeklerde dudak ayrıntısı dişilere göre daha belirgindir.

Çiftleşme dönemlerinde erkekler renklerini daha koyu ve belirgin olarak gösterir. Akvaryum içinde bu zamanlarda huzursuzluk olabilir.

İlginizi çekebilir : İmparator Ciklet Balığı

Yunus Ciklet Yemi

Yunus cikletler hem otçul hemde etçil olarak beslenir. Akvaryum içinde yüzme alanları orta ve dip kısmı olduğu için suyun yüzeyinde kalmayan ve dibe batan granül yemler tercih edilebilir. Doğal mekanlarında kendilerinden ufak balıklar ve kayaların üzerindeki iri yosunları yiyerek beslenirler. Akvaryum mekanlarında protein ağırlıklı yemleri sevselerde gün aşırı ve öğün aşırı bitkisel ağırlıklı yemlerde verilmelidir.

En İyi 5 Yunus Ciklet Yemi

1. Sera Granured Ciklet Yemi

Kullanma talimatı : Günde bir veya iki kez, yalnızca balıklarınızın kısa bir sürede yiyebileceği kadar besleyin.

İçindekiler : balık unu (%26), mısır nişastası, buğday glüteni, buğday unu, buğday tohumu, krill (%2), balık yağı (oradan %49 omega yağı asitleri), gammarus, mannoz oligosakkaridler (%0,4), bira mayası, spirulina, yeşil kabuklu midye unu, Haematococcus yosunu, sarımsak.

 Analitik bileşenler : Ham protein %46,5, Ham yağ %8,2, Ham lif %3,3, Nem %5,0, Ham kül %5,3.


2. Sera Granugreen Bitkisel Ciklet Yemi


Kullanım talimatı :
Günde bir veya iki kez, yalnızca balıklarınızın kısa bir sürede yiyebileceği kadar besleyin.

İçindekiler : Buğday unu, balık unu, buğday tanesi, buğday nişastası, spurilina, ıspanak, ısırgan, ringa yağı, balık yağı.

Analiz Değerleri : Protein 38,3 % – Yağ 6,1 % – Fiber 3,9 % – Kül 9,5 % (Kg. başına içerdiği yahut eklenen vitaminler)  – Vitamin A 30.000 I.E.  – Vitamin B1 30 mg  –  Vitamin B2 90 mg  – stabil Vitamin C 550

3. Tetra Cichlid Sticks Ciklet Yemi

Kullanım talimatı : Günde bir veya iki kez, yalnızca balıklarınızın kısa bir sürede yiyebileceği kadar besleyin.

İçindekiler : Buğday unu, balık unu, buğday tanesi, buğday nişastası, suprilina, ıspanak, ısırgan, ringa yağı, balık yağı, Obsabüje suprilina yosunu içerir

Analiz Değerleri : Protein 38,3 % – Yağ 6,1 % – Fiber 3,9 % – Kül 9,5 % – Vitamin A 30.000 I.E.  – Vitamin B1 30 mg  –  Vitamin B2 90 mg  – stabil Vitamin C 550


4. Tetra Pro Algea Crips Bitlisel Ciklet Yemi

Kullanım Talimatı : Günlük olarak 2 – 3 kez balığınızın kısa bir zaman zarfında tüketebileceği miktarlarda verilmesi tavsiye edilir.

İçindekiler : Balık ve balık ürünleri, bitkisel protein ekstraktı, tahıllar, maya, deniz yosunu (spirulina), yağlar, yumuşak ve kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, şeker, bitkisel orjinli ürünler, lesitin, sitrik asit, karnitin, doğal renklendirici ve koruyucular.

Analiz  Değerleri : Protein %46, Yağ %12, Lif %3, Kül %11, Nem %9


5. Dajana Cichlid Sticks

Kullanım Talimatı : Günlük olarak 2 – 3 kez balığınızın kısa bir zaman zarfında tüketebileceği miktarlarda verilmesi tavsiye edilir.

İçindekiler : Balık ve balık ürünleri, tahıl, kuru maya, sebze protein konsantreleri (bitkisel protein), Kabuk, yosun, omega-3 yağ, lesitin.

Analiz Değerleri : Protein %40,8 Yağ %6


Ciklet balıkları ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi ciklet bakıları paylaşımımızda bulacaksınızdır.

Yunus Ciklet Akvaryumu

Yunus cikletler doğal mekanlarında kayacıl olarak yaşarlar. Göl kıyısına yakın yerlerde ufak taş ve kumlardan bir araya gelen doğal birikintiler ciklet yunuslara ev sahipliği yapar.

Akvaryum Suyu Temizliği İçin 5 Pratik Yöntem

Akvaryum içinde gayet hareketli ve bir o kadarda bi hayli hızlı balıklar oldukları için akvaryum dekorunda kullanacağınız malzemeler ani hareketler sonucu yunus cikletlerinizi yaralamayacak biçimde keskin yada sivri uçlu olmamalıdır.

Göllerden ve su birikintilerinden toplanmış şekilli doğal dekor taşlar tercih edilmelidir. Balıklarınızı strese sokmamak için akvaryum dekorunuzun tamamını yaptıktan sonra balıklarınızı akvaryuma eklemelisiniz.

PH oranını arttırması ve yumuşak olması nedeni ile silis kumlar tercih edilebilir. Akvaryumunuza renk katması yönünden ince taneli ( kumdan biraz daha kalın ) lav kırığı kullanılabilir. Bakteri tutması yönünden akvaryum filtrelerine de destek sağlayacaktır.

Yunus cikletler bitkili akvaryumlarda beslenmezler. Bitkileri yiyebilir ve ya köklerinden sökebilirler. Görsel seyir zevki yönünden yapay bitki kullanılması akvaryum su koşullarına zarar verebilecek olması sebebiyle kesinlikle önerilmez.

Yunus Ciklet Yavru Bakımı ve Üretimi

Yunus cikletler ağızda kuluçka yöntemi ile çoğalmaktadır. Erkek yunus cikletler hemen hemen her zaman üremeye hazırdır. Dişiler çiftleşmek için yeteri olgunluğa eriştikten sonra eğer erkeği eş olarak kabul ederse akvaryum içinde diğer balıklardan ayrılırlar. Erkek ve dişi birbirlerinin etrafında titreyerek kur yaparlar. Dişi kısım kısım yumurtaları bırakır, erkek döller ve sonra dişi yumurtaları ağzına alır.

Dişi balık kuluçka boyunca yem yiyemez. Normal şartlardan daha çok çekingen ve stresli olur. Eğer dişi balığınızın sorunsuz bir kuluçka ve yavrulama süreci geçirmesini istiyorsanız ayrı bir akvaryuma almanız en güzel yöntem olacaktır.

Yunus cikletlerde kuluçka süresi 17-24 gün arası değişir. Anne balığın büyüklüğüne göre ağzında topladığı yavru sayısıda değişir. Bir çok hobici ve akvaristler ağza yumurta alımından bu yana 12 günün sonunda yavruları kustururlar. Bu anne balığın daha çok aç kalmasını önüne geçer.

Yunus ciklet kusturma

Kusturulan yavrular akvaryumun içine bırakılırsa diğer büyük bireyler aracılığıyla yem olurlar. Bu nedenle ana tank içine kurulmuş bir yavruluk yada yavru tankı edinilmesi gerekir. Yavru yunus cikletlerin sağlıklı olabilmeleri için en mühim hususlardan biri yavruların dünyaya geldikları akvaryum suyunda yaşamaya devam etmesidir. Anne balıktan alınan yavrular farklı akvaryum koşullarına ayak uydurmakta kuvvetlik çekebilir ve kayıplar olabilir.

Yavrular doğal yöntemle yani kusturulmadan çıkartılmasını beklemek dişi balığın gebelik tecrübesi kazanmasına neden olmaktadır. Tecrübe kazanan dişinin her bir sonraki doğumundan hayatta kalan yavru sayısı bi öncekine göre daha fazla olacaktır.

Yavru yunus cikletler keseli ve kesesiz olmak üzere iki türlü doğarlar. Keseli yavrular kesesiz yavrulara göre daha hassaslardır. Bu nedenle daha özenli ve yumuşak davranılmalıdır.

Yavru Yunus Ciklet Beslenmesi

Yavru yunus cikletler ilk 3 gün yemleme yapılmasa da hayatta kalabilmeleri için içi sindirilmeye hazır besin dolu bir kese ile doğarlar. Bu kesedeki besini yavru sindirdikçe kese şişkinliği iner. Birkaç gün sonra kese kaybolur ve yavru orijinal formuna döner.

Yavru yunus cikletler için protein ağırlıklı 0 mikron toz yemler kullanılmalıdır. Protein yönünden canlı yemler hem kuru yemlere göre daha besleyici olur hemde yavru balığın avlanma iç güdüsüne daha çok hitap eder. Bu nedenle ilk 2 ay boyunca yavru balığınızı artemia ve su piresi yavrusu ile beslemek balığınızın sağlığı ve formunun güzel gelişimi yönünden mühimdir.

Yavru yunus cikletler

Her ne kadar protein ağırlıklı yemler ile beslenmeleri gereksede yavru cikletler için yumurta sarısı yada haslanmış zarsız sebzeler de yedirmek renk pigmentlerini patlaması yönünden mühim rol oynar. Haslanmış kapya biber, haşlanmış bezelye, haşlanmış brokoli ve haşlanmış ıspanak yavru balıklarınızın iştahına iştah katacaktır.

İlginizi çekebilir : Akvaryum Balığı Önerileri

maltepe escort kartal escort kadıköy escort ümraniye escort pendik escort
tente pergola bioklimatik pergola pergola fiyatları pergola bodrum pergola giyotin cam giyotin cam php shell php shell php shell indir hacklink
maltepe escort ataşehir escort pendik escort