Yavru Köpeğinize 5 Adımda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

KaIbinde merhamet oImayana cennet yoktur. Hz. Muhammed (S.A.V)
İLAN DETAYLARI
 • İLAN NO8984
 • İLAN TARİHİ28 Mart 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Yavru Köpeğinize 5 Adımda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? – Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Yavru Köpeğinize 5 Adımda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Yavru Köpeğinize 5 Adımda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek sahiplerinin en büyük poblemlerindan bir tanesi köpeklere tuvalet eğitimi vermekten geçer. Eğer evinize yeni bir köpek geldiyse ilk düşünmeniz gereken şeylerden bir tanesi tuvalet eğitimi olacaktır. Burada mühim olan noktalardan bir tanesi ise köpeğin yaşıdır. Eğer yavru bir köpeğe tuvalet eğitimi verilecekse, kısmen daha kolay sayılabilir. Yetişkin ve yaşlı köpekler zamanla tuvalet eğitimini öğrenmiş olabilir, fakat yeni evlerinde tekrardan eğitim vermek yahut hafızalarını tazelemek gerekebilir.

Hemen karamsar düşünmenize gerek yok! Sizler için geniş bir şekilde ve eksiksiz bir biçimde hazırlamış olduğumuz bu içerik aracılığıyla köpeğinize kısa zaman zarfında tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken geniş bir şekilde bir biçimde bu içeriğimizi okumak olacaktır.

Tuvalet eğitimi hususunda mühim olan noktalardan bir tanesi ise pozitif, ödül temelli bir eğitim vermeniz olacaktır. Köpeklerin öğrenmesi için olumlu pekiştirme kullanmak her zaman için etkilidir. Tek yapmanız gereken bu zaman zarfında sabırlı olmanız ve kesinlikle köpeğinize ceza vermemenizdir. Çünkü, bu süreç içinde köpeğiniz evin belirli köşelerine tuvaletini yapabilir.


Sayfa İçindekiler

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Tuvalet eğitimi için kesinlikle hiç beklememeniz gerekiyor. Köpeğiniz evin içerisine girdiği andan bu yana eğitime başlanmalı ve köpeğin bilincine işlenmelidir. Köpekler, doğal yaşamlarındayken annelerini taklit ederek tuvalet eğitimini almış olurlar, fakat bazı yavru köpekler bu eğitimi hemen alamayabilir. Özellikle bu durum ufak köpekler için daha zor olacaktır. Bundan dolayı en kısa bir sürede eğitime start verilmesi gerekir.


Köpeklere Tuvalet Eğitimi Vermek İçin En Önemli 5 Adım

Sizler için tuvalet eğitimi hususunda önemle üstünde durulması gereken en mühim noktaları paylaşmak istiyoruz. Köpeğiniz hangi yaşta olursa olsun bu maddeleri atlamadan yerine getirmeniz bi hayli mühimdir.


1. Düzenli Olarak Yürüyüş Yapın

Köpeğinizin eve geldiği ilk gün her saat başı köpeğinizle ufak yürüyüşlere çıkın. Bu zaman zarfında köpeğin tuvaletini yapıp yapmadığını inceleyin. Bunun yanında evin içerisine tuvalet yapma ihtimali azalacak ve tuvaletini yapmak için uygun alanları öğrenecektir. Eğer köpeğinizin doğru bir alanın içinde tuvaletini yaparsa muhakkak ödüllendirin. Bunun için ödül maması kullanabilirsiniz, iltifat edebilirsiniz ve köpeğinizi sevebilirsiniz. Bunun yanında olumlu bir şey yaptığını algılayacak ve bu davranışın sürekli olarakliğini getirecektir.

Köpeğiniz ağır ağır bu duruma alışmaya başladıktan sonra aradaki süreyi uzatabilirsiniz. Misal verilecek olursa; ilk başlarda 2 saatte bir aralıklara çıkabilir ve bu süreyi giderek uzatabilirsiniz. Bu süreç normal bir rutine dönene kadar devam etmelidir. Köpeğin ne kadar bi hayli hızlı öğrendiğine bağlı olarak bir hafta yahut birkaç hafta boyunca bunu tekrarlamanız gerekebilir.


2. Köpeğinizin Davranışlarını İnceleyin

En mühim ipuçlarından bir tanesi ise köpeğin fiziksel davranışlarını incelemek olacaktır. Tuvaleti gelen köpeklerde en yaygın olan olaylar ise şunlardan oluşmaktadır:

 • Hızlı hareket etme ve kendi etrafında daire çizme
 • Bulunduğu alanı dikkatli bir biçimde koklaması
 • Tuvaletini yapmaya giderken kullandığı kapının etrafında dolanma
 • Havlama
 • Vücudun yere yakın olması, eğilme

Genel olarak davranışlar bu biçimde sıralanabilir. Tuvaleti gelmiş olan bir köpekler genelde bi hayli hızlı bir biçimde hareket ederek, bir yere gitmeye çalışıyor gibi davranabilir.


3. Köpeği Sürekli Aynı Yere Götürmek

Köpekler tuvalet yaptığı alana alıştıktan sonra sürekli olarak aynı yeri kullanmak isteyebilir. Çünkü, köpeğiniz o bölgeye alışmış ve doğru olanın orası olduğunu düşünmektedir. Bunun için her gün aynı rotayı takip ederek köpeğinizin aynı alan içerisine tuvalet yapmasını sağlayabilirsiniz.

Misal verilecek olursa; köpeğinizin tuvalet gereksinimini gidermesi için her gün aynı kapıdan çıkış yapın ve aynı yoldan köpeğinizin tuvaletini yaptığı yere gidin. Bunun yanında köpeğiniz evin içinde o kapının etrafında dolanırsa tuvaleti geldiğini anlayabilirsiniz.


4. Köpeğinizin Çevresini Öğrenmesini Sağlayın

Eğer, köpeğiniz dışarıya tuvaletini yapması gerektiğini öğrendiyse evin içerisine tuvaletini yapmayacaktır, fakat bazı köpekler için durum bu kadar kolay değildir. Özellikle heyecanlı, ürkek ve asosyal olan köpekler için daha zorlu bir zaman olabilir. Genelde bu mizaçta olan köpekler çevresinin çok sesli, ürkütücü ve tehlikeli olduğunu düşünerek korkmaktadır. Dolayısıyla da tuvaletini yapmak için uygun alan olmadığını düşünürler.

Yapmanız gereken en mühim şey çevresini tanımasını sağlamak olacaktır. Bunun için bir parka gidin ve köpeğinizi serbest bırakın, bu sırada köpeğinize pek fazla ilgi göstermeyin ve çevresini tanımasına imkan verin. Eğer olumlu yanıt alırsanız köpeğinizi ödüllendirin ve onu teşvik edin. Bu durum her ne kadar ilk başta zor olsa da zamanla ortama alışacak ve daha olumlu tepkiler verecektir. Bunun yanında sosyalleşmesini de sağlamış olacaksınız.


5. Sadece Tuvalet İçin Yürümeyin

Eğer köpeğinizin yalnızca tuvaletini yapması için yürüyüş yapıyorsanız, buna son verin. Çünkü, köpeğiniz dışarıda yürüyüş yapmayı sever ve her tuvaletini yaptığında yürüyüşün sona ereceğini düşünmeye başlar. Dolayısıyla tuvaletini yapmak istemeyebilir. Bunun için tek yapmanız gereken, tuvalet sonrası biraz daha yürüyüş yapmak ve oyun oynamak olacaktır.


Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Eğer ufak bir dostunuzla yaşamaya ekranlara geleceksanız, öğretmeniz gereken bazı şeyler yer alıyor. Bunların en başında ise tuvalet eğitimi geliyor. Yavru köpeğinize tuvalet eğitimi vermek için bilmeniz gereken bazı şeyler olduğunu aktarabiliriz.


Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Vermek İçin 6 Adım!

 1. Beslenme Programı:Evinize yeni gelen dostunuz için düzenli bir beslenme programı hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun için günün aynı saatleri civarında mama ve su vermeyi unutmayın.
 2. Tuvalet Molaları:Köpeğinizle birlikte her 1 saat içinde kısa gezintiler yapın.
 3. Alan Belirleyin:Köpeğinizin tuvaletini yapması için uygun alan tespit ettikten sonra ona “tuvaletini yap”, “tuvalet” gibi komutlar tercih ederek uygun olan bölgeyi işaretleyin. Bunun yanında köpeğiniz tuvalet komutunu duyduktan sonra tuvaletini yapacaktır.
 4. İlgi Göstermeyin:Dışarı çıktığınızda köpeğinize ilgi göstermeyin ve yalnızca tuvaletini yapmasını hedefleyin.
 5. İltifat – Ödül:Köpeğiniz tuvaletini yaptıktan sonra “Aferin oğlum/kızım” gibi motive edici tonda iltifatlar edin. Bunun yanında ödül maması vermeyi ihmal etmeyin.
 6. Eve Dönüş: Tüm bunları bitirdiktan sonra eve geri dönün.

Evde Tuvalet Eğitimi

Köpekler için evin içinde tuvalet eğitimi verilebilir, fakat bu süreç sıkıntılı olabilir ve yalnızca geçici olarak kullanılmalıdır. Buradaki temel amaç köpeği tuvaletini yapması için alıştırmak ve daha ardından dışarıda doğru alanı bulmasını sağlamaktır.

Evde tuvalet eğitimi için en gerekli ihtiyaçlardan bir tanesi tuvalet pedi olacaktır. Evde tuvalet eğitimi için yapmanız gereken şunlardan oluşmaktadır:


Güvenli Bölge Oluşturmak

Evinizin içinde köpeğinizin basit bir şekilde girebileceği ve rahat edebileceği herhangi bir alan oluşturun. Daha sonra bu alını köpek evi, köpek kafesi yahut herhangi bir şey ile çevirin ve köpeğinizin buradan çıkmamasını sağlayın. Bu alan içinde, köpeğinizle ilgilenemediğiniz zaman, rahat etmesi ve güvende olmasını sağlamanız mühimdir.


Tuvalet Pedi Yerleşimi

Güvenli alanı oluşturduktan sonra zemine tuvalet pedi yerleştirin. Bu pedler özel olarak üretildikleri için bi hayli hızlı bir biçimde sıvıyı emer ve etrafın kirlenmesini önüne geçer. Köpeğinzi bu alan içerisine tuvaletini yaptıktan sonra tuvalet pedini dışarıya çıkartarak tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Köpekler bir kere tuvaletini yaptığı yeri tekrar kullanmak isteyeceği için doğru alanı kendiliğinde belirleyebilir ve basit bir şekilde tuvaletini yapabilir. Böylelikle devam ederek doğru ve kolay bir biçimde eğitim verebilirsiniz.

Tuvalet Pedi Satın AL 


Tuvalet Kazaları Nasıl Engellenir?

İlk olarak bilmeniz gereken şey, köpeğinizin tuvalet eğitimi alana kadar evinizin içerisine birkaç kere tuvaletini yapma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Lakin doğru bir eğitim ile kısa zaman zarfında köpeğinizin bu davranışını sonlandırabilirsiniz.

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi ise yaşanan kazaların ardından köpeği cezalandırmaktır. Eğer bu gibi durumlar yaşanırsa yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler şunlardan oluşmaktadır:


1. Tuvalet Kazaları Yaşanırsa Yapmanız Gerekenler 

 • Yanlış Yaptığını Anlatın: Eğer köpeğiniz evin içinde tuvaletini yaptıysa, ikazcı bir ses tonu tercih ederek bu yaptığının yanlış bir davranış olduğunu söyleyin ve tuvaletini yapması gereken alanın içerisine götürün.
 • Durumu Büyümeyin: Bazı köpek sahipleri durduk yere evin içinde idrar yahut dışkı gördüğünde sinirlenerek kendine hakim olamayabiliyor. Bunun için bu durumun normal olduğunu kabullenerek, yalnızca temizlemeniz gerektiğini düşünün.
 • Özel Temseyirci Kullanın: Köpeğiniz bir alana tuvaletini yaptıktan sonra aynı yeri tekrar kullanmak isteyebilir. Bunun için üretilmiş olan özel temseyirciler tercih ederek kokunun tamamen gitmesini sağlayın. Eğer iyi bir temseyirci arıyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

2. Tuvalet Kazaları Yaşanırsa Yapmamanız Gerekenler

 • Köpeğin Burnunu Ovmak: Bu yöntem eski zamanlardan beri kullanılsa da bi hayli yanlıştır. Çünkü köpeğin tuvaletini yapmaması gerektiğini düşünmemesini sağlar ve evin görünmeyen yerlerine tuvaletini yapmasına yol açar.
 • Köpeği Korkutmak: Köpeğinizin üzere su atmak, bağırmak yahut herhangi bir biçimde korkutmak sizi rahatlatabilir fakat tuvalet eğitimi için yardımcı olmaz. Hatta köpeğinizle aranızdaki bağın zayıflamasına yol açacaktır.

Köpek Tuvaleti Nasıl Temizlenir?

Yukarıda dile getirdiğimiz üzere bu süreç içinde köpeğiniz evin içerisine tuvaletini yapabilir. Bu durumda tek yapmanız gereken ise temizlemek olacaktır. Ne yazık ki evcil hayvan lekelerinmi çıkartmak çok zordur. Bunun için köpek idrar lekesi temseyirci gibi özel ürünler almanız en doğru seçecek olacaktır.

Köpeklerin idrarında bulunan ürik asit kristalleri yalnızca enzim temseyircisi kullanılarak çıkartılabilir. Sabun ve diğer kimyasal temizlik malzemeleri kristalleri parçalayamaz ve lekenin tamamen çıkmasına yardımcı olamaz.

Köpek İdrar Temseyirci Satın AL 


Sert Zeminler Nasıl Temizlenir?

Sert zeminleri temizlemek kısmen daha basittir. Sırasıyla şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Köpeğinizi uzak tutun.
 • Etraftaki idrarı kağıt havlu gibi bir materyal tercih ederek emdirin.
 • Evcil hayvan idrar temseyirci sıkın ve bir miktar bilave edin.
 • Kağıt havlu yahut bez gibi bir malzeme ile bastırarak kurulayın.
 • Kalıntıları gidermek için yüzeyi iyice temizleyin ve durulayın.
 • Bu işlemi belirli aralıklar ile 3-4 kere tekrarlayın.

Yumuşak Zeminler Nasıl Temizlenir (Halı, Koltuk vs.)?

Yumuşak zeminleri temizlemek çok daha zor olsa da aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Köpeğinizi uzak tutun.
 • Kağıt havlu yahut bez tercih ederek fazla idrarı emdirin.
 • Evcil hayvan idrar temseyirci sıkın ve tamamen kuruyana kadar bilave edin.
 • Kuruduktan sonra az miktarda su ve bez ile birlikte ovalayarak temizleyin.
 • Bu işlemi belirli aralıklar ile 3-4 kere tekrarlayın.

Köpeğinizi Yalnız Bıraktığınız Ne Yapmalısınız?

Köpeğiniz her ne kadar tuvalet eğitimi almış olsa da yalnız kaldığında dışarı çıkamayacağı için sorun teşkil edecektir. Eğer 1 saatten daha uzun bir süre dışarıda kalacaksanız, köpeğinizin evin içinde serbest bir biçimde gezmesine müsaade etmeniz doğru olmayacaktır.

Bunun için banyo gibi alanların içerisine köpeğinizi kapatmanız gerekebilir. Eğer, köpeğiniz için tuvalet pedi eğitimi verdiyseniz biraz daha şanslısınız demektir. Böylelikle, herhangi bir odanın içinde köpeğinizi bırakabilir ve zemine tuvalet pedi serebilirsiniz.


Köpek Tuvalet Eğitiminde Bilmeniz Gereken İpuçları

 • Eğitim Döneminde Dışarıya Çıkma Süresi:Tuvalet eğitimi için 1 saat arayla dışarı çıkmak idealdir, fakat bu süre köpeğin tuvaletinin gelmesine göre değişiklik gösterebilir. Özellikle ufak köpek ırklarının daha bi hayli hızlı tuvaleti geldiği için köpeğin davranışlarını inceleyerek yahut yarım saatte bir dışarı çıkarak bu problemi çözebilirsiniz.
 • Köpeği Uyarmak: Köpeğinizi evin içinde yahut yanlış bir alanda tuvaletini yaparken yakalarsanız, oldukça önemli ses tonuyla “Hayır!” gibi ikazcı sözcükler tercih ederek ilgisini çekmeye çalışın. Ardından tuvaletini yapması gereken alana götürün.
 • Kokusunu Almasını Sağlayın: Köpekler tuvcihazlarıni yaptıktan sonra kokuları aracılığıyla bölgeyi işaretlerler ve tekrar aynı yere tuvalet yapmayı meyillenirler. Bundan dolayı köpeğin koku alması mühimdir.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Videolu Anlatım

Uzman eğitmenler aracılığıyla yapılan anlatımlarla köpek tuvalet eğitimi ile ilgili aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.


Köpek Tuvalet Eğitimi Veren Firmalar 

Rehberimizin başından bu yana tuvalet eğitimi vermenin bi hayli zahmetli ve sabır gerektiren bir iş olduğundan bahsediyoruz. Dolayısıyla bazı köpek sahipleri her ne kadar uğraşırsa uğraşsın başarılı bir sonuç alamıyor. Buna benzer durumların bi hayli normal olmasıyla birlikte, profesyonel destek almak en iyi metottur. Bunun için aşağıdaki firmaları tercih edebilirsiniz.


#1 Pet Okulu

Pet Okulu, İstanbul’un en iyi köpek eğitimi veren işletmelerinden biridir. 10 yılı aşkın süredir köpek eğitimi ve köpek oteli hizmeti vermektedir. Deneyimli kadrosu ve başarılı eğitmenleri aracılığıyla en kısa bir sürede köpeğinizin tuvalet eğitimi almasını sağlayabilirsiniz.

Adres: Dereağzı Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi
No:19, 34528 Beylikdüzü/İstanbul
Tel: +902169998799
Web: petokulu.com
Email: petokulu@gmail.com


#2 Murat Güngör

Murat Güngör, ufaklüğünden beri köpeklere ilgi ve sevgi duyan bir köpek eğitmenidir. Eğitim yaşamına 2010 senesinde başlamış olan Murat Bey, Türkiye’deki en iyi eğitmenlerle birlikte çalışarak büyük tecrübeler edinmiştir. Aynı zamanda Türkiye’nin en genç eğitmenidir. Eğer köpek tuvalet eğitimi almayı kafanızı yoruyorsanız Murat Güngör’e güvenebilirsiniz.

Adres: Dereağzı Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi
No:19, 34528 Beylikdüzü/İstanbul
Tel: 0532 664 61 79
Web: muratgungork9.com
Email: info@muratgungork9.com


#3 Nova Dog Club

Nova Dog Club, uzman eğitmen kadrosuyla birlikte başarısını ortaya koymuş bir firmadır. Köpek eğitimi hususunda bi hayli geniş bir kitleye hitap etmeleriyle birlikte tuvalet eğitimi hususunda en iyi kurumlardan biridir.

Adres: Dereağzı Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi
No:19, 34528 Beylikdüzü/İstanbul
Tel: 0532 273 83 79
Web: novadogclub.com


#4 Pet Eğitimi

Listemizin ilk üç sırasında bulunan diğer eğitim kurumları gibi Pet Eğitimi’de İstanbul’da bulunmaktadır. Uzman kadrosu ve başarılı ekibi aracılığıyla tuvalet eğitimi hususunda en iyi kurumlar içinde bulunmaktadır. Eğer, inatçı bir köpeğiniz varsa ve tuvalet eğitimi vermekte zorlanıyorsanız Pet Eğitimi kurumunu tercih edebilirsiniz.

Adres: Dereağzı Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi
No:19, 34528 Beylikdüzü/İstanbul
Tel: 0532 664 61 79
Web: muratgungork9.com
Email: info@muratgungork9.com


#5 Loyal Friend

Loyal Friend, hem eğitim merkezi hem de köpek oteli olarak hizmet vermektedir. Köpeklerle bi hayli keyifli vakit geçiren eğitmenlerin başarıları aracılığıyla köpeğiniz bi hayli hızlı bir biçimde tuvalet eğitimi alabilir.

Adres: Çatalmeşe Mah. İspinoz Cad . No:9 Reşadiye Alemdağ, Istanbul
Tel:0530 299 24 69
Web: loyalfriend.com.tr


#6 İstanbul Köpek Okulu

İstanbul Köpek Okulu kurumu, Kartal’da köpek eğitimi vermektedir. Tamamen pozitif şartlandırma üzerine kurulmuş olan sistemleri aracılığıyla bi hayli hızlı bir biçimde köpeğinize tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

Adres: Hürriyet Mahallesi,
Kartal / İSTANBUL
Tel: 0553 166 00 35
Web: istanbulkopekokulu.com
Mail: egitmen@istanbulkopekokulu.com


#7 GreenDog

Greendog, 1991 senesinden bu yana köpek eğitimi ve bakım hizmeti veren özel bir kuruluştur. Her köpek ırkı için özel bir eğitim süreci sunan bu kurumda yalnızca tuvalet eğitimi değil, bunun yanı sıra davranış eğitimi, köpek psikolojisi gibi konularda ile ilgili da destek alabilirsiniz.

Adres: Akbaba Mahallesi, Maraş Caddesi 7/A Beykoz/İstanbul
Tel: 0216 320 5778
Web: greendog.com.tr


#8 Free Dog Kennel

Free Dog Kennel, 5 dönüm arazi üzerine kuruluş olan köpek eğitimi merkezi ve konaklama yeridir. Köpeğinizi güvenle teslim edeceğiniz yerlerden bir tanesi olmasıyla birlikte tuvalet eğitimi hususunda tercih edebileceğiniz kurumlar içinde bulunmaktadır.

Adres: Çengeldere Mahallesi,Bosna Caddesi,Ezgi Sokak No:8 Beykoz /İstanbul
Tel: 0532 457 77 51
Web: freedogkennel.com


#9 Von Bakaçhan Köpek Eğitim Okulu

Von Bakaçhan Köpek Eğitim Okulu, 1994 senesinde kurulmuş olup modern eğitim teknikleri tercih ederek köpek eğitimi veren bir kurumdur. Köklü bir kuruluş olmasının bunun yanında köpeğinizin gereksinimi olan tüm eğitimleri verebilmektedir.

Adres: Nisbetiye Mah. Gazi Güçnar Sok. Uygur İş Merkezi No:4 D.2 Zincirlikuyu Beşiktaş İstanbul
Tel: +90 530 137 81 78
Web: kopekegitimokulu.com
Email: info@vonbakachan.com


#10 Köpek Eğitmeni Sedat Bensason

15 yılı aşkın süredir köpek eğitimi veren Sedat Bensason aracılığıyla verilen özel dersler aracılığıyla köpeğiniz kısa zaman zarfında tuvalet eğitimi alabilir. Ayrıca, diğer tüm eğitimler ve köpek psikolojisi ile ilgili da bilgi alabilirsiniz.

Adres: Kartaltepe, Vural Ap, Cami Yanı Sk. D:No:5 D:10, 34144 Bakırköy/İstanbul
Tel: 0 532 273 9613
Web: kopeksahibikocu.com
Email: info@kopeksahibikocu.com


Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorulara değindikten sonra rehberimizi sonlandırmak istiyoruz. Eğer köpek tuvalet eğitimi ile ilgili sizin de sormak istedikleriniz varsa yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

✔️Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Köpeklere tuvalet eğitimi vermek sabır gerektiren bir durumdur. Ayrıca bu süreci etkileyen birden fazla farklı faktör bulunmaktadır. Eğer doğru yöntemler kullanılırsa bir hafta içinde tuvalet eğitimi verilebilir, fakat bazı köpekler için bu süre 1-2 aya kadar uzayabilir.

✔️ Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır?

Köpeklerin tuvalet eğitimi alması için en uygun dönem yavru oldukları zamanlardır. Bundan dolayı köpeğiniz evinize gelir gelmez eğitime başlayabilirsiniz. Ortalama olarak 3 aylık köpekler için tuvalet eğitimi vermek bi hayli idealdir.

✔️Köpeğim Evin İçerisine Tuvaletini Yapıyor, Ne Yapabilirim?

En sık yaşanan durumlardan bir tanesi olmasıyla birlikte, tek yapmanız gereken köpeğinize tuvalet eğitimi vermek olacaktır. Bunun için, yukarıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

✔️Ne Yaptıysam Köpeğime Tuvalet Eğitimi Veremedim, Ne Yapmalıyım?

Bazı durumlarda eğiticiden yahut köpekten kaynaklı olarak tuvalet eğitimi vermek bi hayli zor olabilir. Buna benzer durumlar için profesyonel bireylerden yardım almak en doğru seçenek olacaktır.

maltepe escort kartal escort kadıköy escort ümraniye escort pendik escort
tente pergola bioklimatik pergola pergola fiyatları pergola bodrum pergola giyotin cam giyotin cam php shell php shell php shell indir hacklink
maltepe escort ataşehir escort pendik escort