Tatlı Su Akvaryum Balıkları

KaIbinde merhamet oImayana cennet yoktur. Hz. Muhammed (S.A.V)
İLAN DETAYLARI
 • İLAN NO8942
 • İLAN TARİHİ21 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Tatlı Su Akvaryum Balıkları, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Tatlı Su Akvaryum Balıkları başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Tatlı Su Akvaryum Balıkları

Günün yorgunluğu ve ekonomik şartların getirdiği stresi bir nebze de olsa azaltan akvaryum hobisi son haftalarda daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca çocukların sorumluluk alması ve canlılarla olan iletişiminde ilk adımını atması yönünden akvaryumlar mühim bir rol oynamaktadır.

Günümüzde her eve giren akvaryumlar farklı model ve desenleriyle göz zevkine hitap etmektedir. Bir çok ekosistemi taklit edebilen başarılı akvaristler dünyanın farklı denizlerinde, göllerinde, nehirlerinde ve akarsularında akvaryum içinde yaşayabilecek birden çok balık türleri keşfetmişlerdir.

Akvaryum içinde beslenebilecek balık türleri genelde tatlı su ve tuzlu su balıkları olmak üzere ikiye ayrılır.

Sayfa İçindekiler

Tatlı Su Akvaryum Balıkları

Dünyanın birden çok ülkesinde bulununan nehirlerde göllerde ve akarsularda yaşayan balık çeşitlerini akvaryum hobi dünyasına kazandırılmış, akvaryum ekosistemi içinde yaşayabilecek potansiyeli olan balıklara tatlı su akvaryum balıkları denir.

Tatlı su akvaryum balıkları kendi aralında tür tür ayrılmaktadır. Birbirleri ile uyumlu olarak yaşayabilen balık türleri olduğu gibi birbirleri ile yaşayamayan balık türleride mevcuttur.

Günümüzde akvaryum balıkları ithalatında ileri düzeylere ulaşmış ülkeler hem üretim yaparak hemde doğal ortamları olan göllerden ve nehirlerden yakaladıkları balıkları tüm dünyaya ithal etmektedirler.

Tatlı su akvaryum balık türlerini şöyle sıralayabiliriz ;

 • Canlı doğuranlar
 • Ciklet balığı ( Cichlids )
 • Labirentliler
 • Kedi balıkları
 • Sazansıgiller
 • Acı su balıkları

Canlı Doğuran BalıklarYumurtalarını rahim dışına çıkarmadan, karınlarında kuluçka dönemini geçirip yavrulama yapan balık çeşitlerine canlı doğuran balıklar denir. Akvaryum koşullarına iyi ayak uyduran canlı doğuranlar dünya çapında en fazla tercih edilen akvaryum balığı grubunda bulunmaktadır.

Canlı doğuranların ana vatanı Barbados ve Trinida dahil, Orta Amerika’dan Brezilya’ya kadar tatlı ve sığ sulardır. Buradan çeşitli ülkelere götürülmüş ve akvaryumlarda üretilmiştir.

Canlı doğuran türleri tropikal balık türleri olarak da bilinir. Birbiri ile uyumlu olarak yaşayabilen bir çok çeşit balıktan görsel zevki yüksek akvaryumlar oluşturulabilir.

Canlı doğuran türleri uyumlu balıklar olmaları sebebiyle birlikte beslenebilecek balık yelpazesi bi hayli geniştir. En yaygın beslenen canlı doğuran türleri lepistes, moli, kılıç kuyruk ve plati diyebiliriz. Bu tür canlı doğuranları aşağı yukarı tüm pet shoplarda bulacaksınızdır. Renkleri ve ucuzluğu sebebiyle tüm tropikal balık severlerin akvaryumlarında mevcuttur.

Canlı doğuran türleri ile ilgili geniş bir şekilde bilgiyi Canlı Doğuran Akvaryum Balıkları paylaşımımızda bulacaksınızdır.


Cikletler ( Cichlids )

Akvaryum hobi dünyasının en fazla tercih edlin bir başka balık türü cikletleridir. Anavatanları Afrika, Amerika ve Brezilya olan binlerce farklı türü bulunan bir balık türüdür. Her alt türün kendine özgü rengi, deseni ve kas yapısı bulunmaktadır. Agresif ve yarı agresif balık türlerine dahildir.

Neredeyse tüm Afrika cikletleri, Doğu Afrika’daki üç büyük gölden birinde yaşamaktadır; Malavi Gölü, Victoria Gölü ve Tanganika Gölü havzasında yaşayan balıklar Afrika Cikletlerinin popülasyonunu oluşturmaktadır. Tüm dünya çapında ve ülkemizde en sıklıkla beslenen ciklet türü malawi gölüne ait malawi cikletleridir. İsimlerini yaşadıkları nehirden alan diğer ciklet türleri:

 • Tanganyika cikletleri
 • Madagaskar cikletleri
 • Afrika cikletleri
 • Victoria cikletleri
 • Güney Amerika cikletleri
 • Orta Amerika cikletleri

Hemen hemen bütün akvaryumları süsleyecek bir ciklet türü balık bulunabilir. Kaliteli su şartları ve ciklet türüne uygun bir ekosistemde bakıldıklarında renklerini tüm ihtişamıyla göstereceklerdir.

Erkekler dişilere göre daha canlı renklere sahiptir. Özellikle çiftleşme dönemlerinde erkekler renklerini iyice belirginleştirip dişilerin dikkatini çekerler. Dişiler ise boyut olarak erkeklere göre hem daha ufak hemde daha renksizdirler.

Cikletler ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Akvaryum Ciklet Balıkları paylaşımımızda bulacaksınızdır.


Labirentliler

Labirentli balıklar da solungaçlarının üst bölümünde, gözlerinin arka tarafına yakın yer de bulunan iki adet labirent adı verilen organa sahiptir. İsimlerini bu organlarından alırlar. Labirent organı tam solungaçlarının üzerinde birden çok kıvrımı olan bir yapıya sahiptir.Bu solunum organları, solungaç kapağının arkasında sıralanan 4 solungaç yayından dördüncüsünün üzerinde, üç yahut daha fazla yassı kemikçiğin kıvrımları oluşturarak bir odacık halinde kaynaşmasından ve dördüncü solungaç yayına eklenmesinden meydana gelmiştir.

Labirent organı balığın solunumu ile alakalı bir organdır.  Balığın ağız yoluyla doğrudan doğruya aldığı hava, labirentlerin içinde bi hayli geniş yüzey kazanmış kan damarlarına değer. Bu temas anında, kan damarlarında bulunan çok ince gözenekler aracılığıyla oksijen- karbondioksit değişimi sağlanır. Karbondioksit ve kirli kan dışarı atılıp yerine yaşamsal faaliyeti sağlayan oksijen ve temiz kan yerini alır.

Labirent solunumu yapan balıklar suyun yüzeyine çıkarak tek bir hamle ile önce havayı ağızlarına doldururlar. Daha sonra solungaçlardan süzülen oksijen labirente çarpar ve labirent odacıklarına dolar. Labirent odacığında oksijen direk kana karışır. En son oksijeni tükenmiş hava tek bir baloncuk halinde dışarı verilir. Her 1 dakikada hemen hemen 5 kere bu işlemi yaparlar.

Labirentli balıklar genelde yuvalarını ağızlarından çıkardıkları havaları, akvaryum yüzeyine köpük şeklinde dizerek köpükten bir yuva yaparlar. Yuvayı erkekler yapar. Yuvayı tamamlayan erkek kendine özgü kur taktikleri ile dişiyi yuvaya çeker ve çiftleşme olur.

Beslenme şekilleri etçil ve otçul olabilir. Kuru yemler yanında el ile hazırlanmış yahut dondurulmuş olarak satılan yemleride afiyetle yerler.

Ülkemizde en sıklıkla beslenen labirentli balık türü beta balıklarıdır. Labirent solunumu aracılığıyla herhangi bir filtrasyon desteği olmadan yaşayabilen betalar, bir kaşık suyun içinde bile günlerce yaşayabilir.


Kedi Balıkları

Adını kediye benzer bıyıkları olmasından almıştır. Bir çok akarsu ve göllerde kedi balıkları familyasından birini görmek olabilecekdür. Ağızlarına sığabilecek her şeyi rahatlıkla yiyebilirler. Kendi aralarında bir çok türü olan kedi balığının akvaryum hobisindeki en favorisi red tail catfishtir.

Red tail cat fish

Kedi balıkları doğal yaşam alanlarında 1.9 m’ye kadar büyümektedir. Bu boya karşılık hemen hemen 90 kilo civarına ulaşmaktadır. Normal şartlarda 2 m ‘ye yakın bir balığın ağırlığı 100 kilogramın üzerinde olması gerekir. Lakin kedi balıklarının midesi ağız bölümünden başlayarak aşağı yukarı kuyruk ucuna kadar gelir. Bu özelliği de kedi balığının karnı tokken ve açken bayağı bir kilo farkı olmasına neden olmaktadır.

Devasa kedi balığı

Genelikle Ekvator, Venezuela, Guyana, Kolombiya, Peru, Surinam, Bolivya ve Brezilya’da Güney Amerika’nın Amazon, Orinoco ve Essequibo nehir havzalarında görülürler.

Yassı ve kemiksi kafa yapısı, pulsuz yassı gövdesi ve yayvan bir ağız yapısı mevcuttur. Hem etçil hem otçul olarak beslenir. Kendi boyuna yakın bir başka bir balığı saniyeler içinde yutabilir. Küçük bir gırtlak parçalanmasının ardından yiyeceklerini yutarak sindirirler.

Akvaryum ortamında ya tek beslenmeli yada moonster balıklar ile birlikte bakılması gerekir. Yanına koyacağınız bir balığın boyutu en az kedi balığınızın boyuna eşdeğer olmalıdır. Kendini koruma yetisi olan papağan ciklet, midas, astronot ve green terörler ile yaşayabilir. Bir moonster akvaryumu kuruyorsanız arowana, tiger oscar, senegal bişiri, challanger köpek balığı ile uyumlu yaşar.

İlginizi Çekebilir: Melek Balığı Bakımı


Sazansıgiller

Sazansıgil

Şekli sazanı andıran, kafa kısmına göre daha ince bir ağza sahip olan ve doğal ortamında her türlü canlı ile beslenebilen balık türüdür.

Sazansıgiller akvaryum camiasında çok tercih edilmesine rağmen bu balıkları besleyenlerin beslediği balıkların sazansıgil familyasına ait olduklarını bilmeden besleyen fazla sayıda hobici mevcuttur. Günümüzde akvaryumda beslenen sazansıgil denilince akla ilk gelen balık koi ve japon balığıdır.

Bazı familyalarında ağız bölümünde bıyıkları andıran duyargası mevcuttur. Bu duyargalar su üzerindeki titreşimleri sezerek kendisine yem olacak canlıların yerini saptamaya yarar.

Sığ sularda ve derin göllerde yaşayabilen sazansıgillerin bazı familyasına ait balıklar çok büyük boyutlara ulaşabilirler. Bu nedenle metraj olarak çok büyük akvaryumlarda yada havuzlarda bakılmalıdırlar.

Dev koi balığı

Çok büyümeyen cinsler için 80-90 litre akvaryumlar idealdir. Balık sayısına göre akvaryumlar büyütülebilir. Hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Protein ağırlıklı yemlerin yanında kesinlikle bitkisel ağırlı yemler kullanılmalıdır.


Acı Su Balıkları

Denizlere yakın olan ve denize dökülen akarsular da yaşayan tuz oranının normal düzeyye göre daha fazla olduğu sulara acı su denir. Bu göllerde ve ya nehirlerde yaşayan balık türleri tuza uyum sağlamış ve hemen hemen tuzlu suda yaşayabilecek bir detaya ulaşmıştır.

Acı su akvaryumlarında ki tuz oranı balığın sağlıklı yaşayabilmesi ve parazitlerden korunabilmesi için sürekli olarak olarak denge de tutulmalıdır. Su değişimlerinde yahut suyun normalden daha fazla buharlaştığı yaz aylarında daha dikkatli olunmalıdır.

Günümüzde en fazla beslenen acı su balıklarından birisi olan pufferlar vahşi yapısı ile acı su akvaryumlarının en fazla bi hayli beğeni alan çeşitlerindendir. Bir diğer adı balon balığı olan pufferlar akvaryumları acı su olmaz ise yaşayamazlar. Avlarını parçalayarak yerler ve gerçekten seyir zevkini had safhada verir.

maltepe escort kartal escort kadıköy escort ümraniye escort pendik escort
tente pergola bioklimatik pergola pergola fiyatları pergola bodrum pergola giyotin cam giyotin cam php shell php shell php shell indir hacklink
maltepe escort ataşehir escort pendik escort