Köpekler Ne Yer? Köpeklerin Sağlığına Uygun Tüm Besinlerin Listesi [2021]

KaIbinde merhamet oImayana cennet yoktur. Hz. Muhammed (S.A.V)
İLAN DETAYLARI
 • İLAN NO8911
 • İLAN TARİHİ2 Mayıs 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Köpekler Ne Yer? Köpeklerin Sağlığına Uygun Tüm Besinlerin Listesi [2021], Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Köpekler Ne Yer? Köpeklerin Sağlığına Uygun Tüm Besinlerin Listesi [2021] başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Köpekler Ne Yer? Köpeklerin Sağlığına Uygun Tüm Besinlerin Listesi [2021]

Köpekler mama tüketmelerinin dışında bir çok sebze, meyve, süt ve süt ürünlerini de beğenerek tüketmektedir. Doğaları gereği her ne kadar etobur olsalar da, sindirim sistemleri için bitkisel besinlere de ihtiyaç duyarlar.

Evlerimizde onlar için bulundurabileceğimiz ek gıdalar olduğu gibi zorunlu zamanlar da kullanabileceğimiz bireylerin tükettiği bazı yiyecekler de verilebilir.

” Önemli Not: Köpekler içinde, aynı insanlar da olduğu gibi mühim olan besinler karbonhidratlar, yağlar ve yine en mühim olanı hayvansal proteinlerdir.

Sayfa İçindekiler

Köpeklerin Yedikleri Ev Yemekleri

Canlılar içinde en gelişmiş damak zevkine sahip olanlar insanlardır. İnsanların yemeklerini lezzetlendirmek adına kullandıkları baharatlar, patili dostlarımızın da gerçekten fazla hoşuna gitmektedir. Ev yemeklerinin kokusu ve baharatların yemek suyuna kattığı lezzet onları cezbetmektedir. İçlerinde onlar için sağlıklı olan yemekler olduğu gibi zararlı olan yemeklerde mevcuttur.

Köpeklerimizin bizimle birlikte yiyebileceği ev yemeklerini şöyle sıralayabiliriz;


Et ve Et Yemekleri:
Dostlarımızın bizimle birlikte yiyecekleri yemeklerin başında tartışmasız et ve etli yemekler gelecektir. Etobur beslenme doğasına sahip köpeklerin beğenerek tükettikleri et ve et ürünleri, sindirim sistemlerine en uygun beslenme seçimi olacaktır.

” Önemli Not:Soğan, sarımsak ve acılı baharatların olduğu et ve et yemekleri dostlarımız için uygun değildir. Ayrıca çiğ etlerin de iç parazit yapma özelliği olduğu için, etin işlem görmeden verilmesi de patili dostumuza zarar verecektir.Pirinç Pilavı:
Lifli bir yapıya sahip pirinç pilavı, barındırdığı karbonhidrat ile köpek diyetlerinde yada öğünlerin de verilebilecek bir yemektir. Ayrıca zararlı yağlar, kolestrol ve sodyum içermediği için dengeli beslenmenin vazgeçilmez parçasını oluşturur.

” Önemli Not: Yüksek kan basıncına ve hipertansiyon rahatsızlığı olan dostlarımıza kesinlikle önerilen gıdadır.


Tavuklu Yemekler: Protein yönünden gayet yüksek protein içeren tavuk eti, dostlarımızın yiyebileceği ev yemekleri içindedır. Evlerimizde fırında, tencerede yada ızgarada pişirdiğimiz aşırı baharatlı olmayan tavuk yemeklerinden, gönül rahatlığıyla köpeklerimize verebiliriz.

” Önemli Not: İç parazit hastalığına önlem olarak çiğ tüketilmemesi gerekir. Ayrıca köpekler tavuk kemiklerini de yiyeceği için, bu kemiklerin zengin protein içermesi sebebiyle köpeklerimizin sağlığı için de yararlı olacaktır.Sakatatlar Yemekleri:
Köpeklerimiz için sakatatlar yararlı gıdalar içindedır. Lifli yapılı olanların bağışıklık sistemine ve boşaltım sistemine fayda sağlayacaktır.

” Önemli Not: Diğer çiğ ürünler de olduğu gibi haşlayarak vermeniz en doğru tercihtir. Sakatatla yapılan bir yemek verecekseniz, suyundan ve baharatından arındırarak vermelisiniz.


Makarna: Makarna sağlıklı tahıllar içinde bulunmaktadır. Aşırı yağlı olmayan ve sosları ve baharatları abartılmamış makarnalar, dostlarımızın yemesi yönünden uygundur. Aşırı olarak çok verilmesi kısa süreli sindirim sistemi sorununa neden olabilir.


Karnabahar Yemeği : Zengin mineral ve vitamin içeren kış sebzesi karnabaharlar evlerde lezzet yönünden pek tercih edilmeselerde sindirim ve bağışıklık sistemi için bi hayli faydalıdır. Patili dostlarımıza yemek verirken bir kaç tutam karnabahar karıştırmanız onlar için faydalı olacaktır.


Bezelye Yemeği:Salça sulu ve arada birde etli olarak yaptığımız bezelye yemekleri evcil dostlarımızın enerji düzeylerini arttıran, kemik yapılarını güçlendiren vitaminleri içermektedir.

” Önemli Not: Köpeklerimize verirken baharatını, tuzunu ona göre ayarlayıp, salça suyundan arındırıp vermeniz gerekir.


Kabak Yemeği: Kabak içinde barındırdığı lif yoğunluğu sebebiyle ishal ve ya kabız olmuş evcil dostlarımız için verilebilecek bir gıdadır. Ayrıca içerdiği zengin mineral ve vitaminler patili dostumuza faydalı gelecektir.


Gerekli Bilgi: ” Her ne kadar ev yemeklerini de yiyebilseler köpeklerimiz için tam anlamıyla ihtiyaçları olan vitaminleri ve mineralleri içeren, kendi ırklarına uygun köpek mamaları ile beslemek en doğrusu olacaktır. Arada bir maliyet yönünden daha pahalı oldukları için, ödül niyetine konserve köpek mamaları da verilebilir. ”


Köpeklerin Yiyebileceği Sebze ve Meyveler

Her ne kadar ömürleri köpek maması yemekle geçsede, patili dostlarımız aslında bir çok meyve ve sebzeyi beğenerek tüketmektedir. Önemli olan aslında onların hoşuna gitmesi değil, sağlıkları yönünden yararlı olup olmayışıdır.

📕 Sokaklar da yaşayan dostlarımızın karnı yada başları ağardığında çimen yediklerine şahit olmuşsunuzdur. Onları kendine çeken çimenin lezzeti değil, ihtiyaç duyduğu durum üzerine yönelmesidir.

Köpeklerin yedikleri meyve ve sebzeleri söyle sıralayabiliriz;

Havuç:Köpeklerin diş ve göz sağlığı için yararlı bir gıdadır. Havuç mevsimin de daha taze ve vitamin yönünden daha zengin bulunacağı için, mevsimlerinde verilmesi daha yararlı olacaktır.


Muz: Lif yönünden bi hayli zengindir ve kabızlığa iyi gelir. Potasyum yönünden zengin olan muz, böbrekler için de faydalıdır. Muz, kalp sağlığı için bi hayli mühimdir. Bu nedenle dostumuzun sağlığı yönünden faydalıdır.Ananas: Evcil dostalarımızın ananas sevenleri olduğu gibi sevmeyenleri de olabilir. Lakin ananas köpeklerde kaka yeme sorununi ortadan kaldırmaktadır.


Balık: Müthiş bir B vitamini deposu olan balıklar, dostlarımızın beğenerek tükettikleri gıda olmuşlardır. Fazla baharatlı ve limonlu olmamak şartı ile verilmeleri, köpeğinizin sindirim sistemine fayda sağlayacaktır. Boğazlarına yada dillerine kılçık takılmaması için kılçıksız olarak verilmelidir.


Marul: Evcil dostlarımızın zamanla yemeye alışabileceği bir sebzedir. Öğün yemeklerine birer kaşık ile başlanmalı, herhangi kusma ishal gibi yan etkileri görülmezse verilmelidir. Yaprak renkleri ne kadar koyu olursa dostumuzun yarar sağlayacağı vitamin değeride o ölçüde artacaktır.Ispanak:
Köpeklerimiz için gerçekten sağlıklı bir vitamin deposudur. Yüksek miktarda demir içeren ıspanağın, kanser önleyici etkisi de olduğu için köpek dostlarımıza hem lezzetli hemde sağlıklı bir besin olacaktır.Elma:
Bünyesinde barındırdığı yüksek A ve C vitaminleri köpeğinizin sindirim sistemini rahatlatacaktır. Severek tüketecekleri elmayı çekirdeklerinden ayıklanarak verilmesi gerekir.Armut:
Şekerli besin olan armut aslında köpeklerin çok sevdiği bir meyvedir. Şeker oranı fazla olan cinslerini az vermeniz gerekir. İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller köpeklerimizin sağlığı için yararlıdır.


Karpuz: Evcil dostlarımız karpuzu beğenerek tüketirler. Lakin şeker oranı yüksek olduğu için dikkatli ve kararlı biçimde verilmelidir.

 

Köpeklere Ne Kadar Mama Verilmelidir?

Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu yeme miktarı, köpeğinizin yaşına, boyuna, cinsine ve ne kadar egzersiz yaptığına bağlı olacaktır. Önemli olan aşırı yada çok az beslemediğinizden emin olmanızdır. Eğer emin olamıyorsanız veterinerinizden köpeğiniz için beslenme diyetinizi oluşturmasını talep edebilirsiniz.

Hiperaktif olan Pomeranian ırkı bir köpeğinin bir kangal köpeğinden daha çok besin tüketmeye ihtiyacı mevcuttur. Eğer verdiğimiz besin miktarından kaynaklanan enerji artışı, köpeğinizin hareketleri ile harcanamıyorsa, bu köpeğinize yalnızca hantallık ve yağ birikmesi olarak geri döner.

” Önemli Not: Köpeklere ihtiyaç duyduğu mama miktarından fazlasının verilmesi, karaciğer ve böbrek yağlanmalarına neden olmaktadır.

Köpeklerin tükettikleri sıvı miktarları da çok mühimdir. Mesela günlük 1 kg kuru mama yiyen köpeğimizin en az 2 litre su içmesigerekir. Bu hem bağışıklık sisteminin rahatlamasını hem de vücudun gereksinimi olan sıvıyı alabilmesini sağlayacaktır.

Köpeğinizin bedenini ve kilosunu değerlendirirken, vücut şekline bakmanız daha mühimdir. Dostumuzun zayıf olmasını istiyor olabilirsiniz yada çok kilolu olmadığından emin olmak isteyebilirsiniz. Buda formunda olan bir köpeğin yan tarafında elinizi gezdirdiğinizde, parmaklarınızla kaburgalarını ve belin kemik yapısını hissedebileceğiniz manasına gelmektedir.

” Önemli Not: Eğer hissedemiyorsanız diyet vakti gelmiştir. Çünkü köpekler de obezite uzun ömürlülüğünün kısalmasına en büyük etkendir.


Köpeklerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Konu; heryeri karıştıran, evi altüst eden, girmediği delik kalmayan köpek dostlarımız olunca, evlerimiz de onlara zararlı olan yiyeceklere ulaşamamaları için bazı önemler almalıyız. Sizinle paylaşacağımız listede bulunan yiyecekler, daha çok yavru köpekler için sağlık problemleri oluşturabilecek ürünlerdir.

Köpeklerin yememesi gereken yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz;

Çikolata: Köpekler her ne kadar kokusunu ve tadını sevselerde, özellikle yavru dostlarımızın sağlığı için çok riskli olabilir. İçerisinde yapay kakao ve bolca şeker vb. türevleri içeren çikolatalar, minik dostlarımız için zehirli olabilir.


Soğan ve sarımsak: Aşırı antioksidan içeren bu yiyecekler dostlarımızın sağlığı için kesinlikle direk olarak verilmesi uygun değildir. Kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasara neden olabilecek bu yiyecekler, zamanla dostlarımızda anemiye neden olabilir.Narenciye:
Greyfurt, limon ve portakal gibi narenciyeler, içlerinde bulundurdukları sitrik asit sebebiyle dostlarımız da ishal ve mide bulantısına neden olabilir.


Süt ve laktoz: Bazı köpekler laktoz intoleransı olabilir. Buda süt ve süt ürünleri aldıkları zaman ishal ve kusmalara neden olmaktadır. Dostumuzun tepkisine göre bu ürünler verilmemelidir.


Ham mayalı hamur: Arada yiyeceklerine doğradığımız pişmiş hamurlar verilebilse de, çiğ hamurlar dostlarımızın karnında gaza neden olabilir. Gaz birikmesi şiddetli ağrılara hatta mide yırtılmalarına kadar neden olabilir.


Yağlı gıdalar: Köpeğinizin sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmasını istiyorsanız aşırı yağlı ve şekerli ürünlerden sakınmalısınız. Dostumuzun ileride pankreas hastalığına yakalanmasına neden olabilir.


Tuzlu gıdalar: Tuz, bileşenleriyle aslında köpekler için faydalı bir elementtir. Lakin bazı dostlarımız da böbrek, kalp ve karaciğer poblemleri varsa onlara yan etkisi olacaktır. Bu nedenle tuzlu gıdalar verilirken iyi gözlemleme şarttır. Aksi durumlarda veterinere başvurulmalıdır.

 

Köpeklere Çiğ Et Verilir Mi?

Köpekler etobur oldukları için ete ve kemiğe alakalı canlılardır. Evcil hayvanlarımız için yararlı olan bu gıdalar, yavruluktan bu yana sürecek çiğ et diyetleriyle birlikte alıştırılarak verilmelidir. Diyete alışkın olmayan köpeklerde çiğ et ve kemikler sindirim sistemi poblemleri yaratabilir.

Köpekleri çiğ et diyetine alıştırmanın bir kaç püf noktası bulunmaktadır;

 1. Çiğ et verilmeden önce kesinlikle dostunuzun yetişkinlik dönemine girmiş olmasına dikkat edin.
 2. Yetişkinlik zamanında çıkan kalıcı dişlerinin kemiğe karşı dayanıklı olması için, 4 aylıktan bu yana pişmiş kemikler vererek onu kemiğe alıştırın.
 3. Dışarıdan edinilmiş hayvan etleri dostumuzun sağlığına zarar verebilir; bu yüzden insanlar için satılan etlerden tercih edin.
 4. Hem sizin hemde dostunuzun campylobacter yahut salmonella bakterilerini kapmanız olabilecek olabileceği için, hijyen koşullarına dikkat eden firmaların etlerinden seçin.
 5. Diyetinizi, pet beslenmesi hususunda uzman bir veterinere yazdırın. Çoğu çiğ diyeti, köpeğinizin yaşam koşullarına ve tıbbi koşullarına uygun olmayabilir.

Köpekler Süt İçer Mi?

Kedilerde olduğu gibi köpeklerde süt ve süt ürünlerini çok severler. Yaşlarına göre sütün belirli bir işlemden geçmeden köpeklere verilmesi arada bir sakıncalı olabilir. Çiğ sütler köpeklerin sindirim sistemlerine zarar verip ishal olmasına neden olabilir. Yetişkin yahut yavru köpek olmaları farketmez güzelce kaynatıp içindeki zararlı bakterileri öldürmeden süt verilmemesi gerekir.

İşlemden geçirilmiş sütün doğal versiyonları olan peynir ve yoğurt her yaştaki patili dostumuza gönül rahatlığıyla verilebilir. Marka model farketmeksizin doğala en yakın olanlarını tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Ayrıca yoğurtların içine yukarıda saydığımız köpekler için yararlı olan sebze ve meyvelerden püre haline getirilip koyulabilir.

” Önemli Not:Köpeklerinize verdiğiniz süt ve süt ürünlerinin kesinlikle ana öğünlerin yerine geçmemesine özen gösterin. Bu gıdalar yalnızca vitamin takviyesi maksadıyla kullanılabilir.

Yavru Köpekler Ne Yer?

Yavru köpeklerin sağlıklı gelişimleri, tüylerinin güzel çıkması için kaliteli beslenmeleri çok mühimdir. Yetişkin köpeklere nazaran daha çok beslenme ihtiyacı duyan minik dostlarımız, yetişkin bir köpeğe göre nerdeyse 3 katı daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Çoğu köpek cinsleri yavruluk dönemlerini 1 yıl içinde tamamlarken, büyük cins köpekler ise 2 yılda tamamlayabilir.

Minik dostlarımızın iyiliğini düşünülerek yapılan büyük hata da aşırı beslenmesidir. Önceleri köpeğinize kilo aldırıp güzel görünmesini sağlayacak olsada ardından obezliğe neden olabilir. Böbreklerde ve karaciğerde yağlanma sonucu minik dostumuzun ömrü kısalabilir. Az besin vermekte gelişimini olumsuz etkileyeceği için dengeli olarak beslemek en sağlıklı tercih olacaktır.

Yavru köpekler ilk 45 gün yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Bazı köpek cinsleri 2 aya kadar anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Yine de yavru köpeklerinizi 2 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslemenizde yarar mevcuttur. Bu zamanı atlattıktan sonra artık minik dostlarımıza yavru köpek mamasını tanıtmalıyız. Sevimli bıcırıklar çok hızlı büyüyecekleri için mama değişimleri de bi hayli hızlı olacaktır.

Yüksek kaliteli mamaların yanında istenildiği gibi haslanmış sebze, et ve ya pilav, öğünlere ek olarak olarak verilebilir. Yoğun bakteriler içerdiği için pişmemiş çiğ diyetler yavru köpekler için önerilmez.

Yeni sütten kesilmiş minik dostumuz için ilk 4 ay günde en az 5 öğün azar azar yavru köpek mamalarından verilmelidir. Bütçenize göre yavru köpek maması konservelerini de tercih edebilirsiniz. Verdiğiniz öğünlerin yeteri kadar olmasına özen gösterin; aşırı çok yada az olması minik dostumuzun gelişimini olumsuz etkiler.

4 aylık olduktan sonra sürekli olarak bişeyleri çiğneme gereği duyarlar. Bu nedenle ayakkabınızı yada terliğinizi kemirmelerinden ziyade (bu onların diş sağlığına hiç bir olumlu etki yapmaz) kemik verirseniz sağlıkları yönünden daha olumlu olacaktır.

8 aylık olduklarında artık öğün sayınızı 3 e düşürmelisiniz. Fazla öğün alışkanlığını bir anda üzerinden atamayacak olsalar da zamanla alışacaklardır.

Öğün sayısı düşürüldüğü için 1 günde verdiğiniz mamayı 3 e bölerek devam etmeniz gerekir. Yetişkinlik dönemine geldiklerinde günde 2 öğüne geçilmelidir.

Köpeklerin yaşlarına göre ihtiyaç duydukları vitamin gereksinimleri değişeceği için, köpeğinizin yaşına uygun köpek mamaları almanız gerekir.


Köpekler İçin İdeal Köpek Mamaları

Hayatları boyunca bize dostluk arkadaşlık yapan patili dostlarımızın sağlığı için en mühim kural kaliteli ve yeterli beslenmeleridir. Hepimiz köpek alırken daha tatlı ve tatlı oldukları için yavru köpekleri tercih ederiz. Bakımı diğer köpeklere göre daha zor olsa da onlara iyi bakmamız bize verilen emanete en iyi biçimde sahip çıkmamız demektir.

Büyümeleri çok bi hayli hızlı olan dostlarımızın, yavruluktan yetişkinliğe kadar birden çok mama değiştirmeleri, sağlıklı gelişimleri için kaçınılmazdır. Ayrıca kuru mamaların dışında, konserve mamaları da tercih etmemiz köpeğimizin mama yemekten sıkılmasını da engelleyecektir.

Köpeklerin ağız sağlığına yararlı köpek mamaları kuru ve gevrek olanlardır. Köpeklerin dişlerine yapışan olgunlaşmamış plakların düşmesine yardımcı olarak diş temizliğini sağlar.

Uzun senelerdır köpek eğitimi ve bakımı hususunda tecrübe sahibi olarak, evcil dostlarımızın gereksinimlerini en iyi biçimde anlayan profesyonel personellerimizce hazırlanmış yaşlarına göre köpek mamaları listesini siz değerli okurlarımız için ayrıntılı biçimde bu paylaşımımızda inceliyoruz.

Köpeğinizin yaşına uygun mama çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz;

1) Yavru Köpek Mamaları

Doğdukları zamandan 2 yaşına kadar yavru statüsünde sayılan dostlarımızın mideleri ve dişleri daha hassas oldukları için, onlara uygun kalitede mama seçimi bi hayli mühimdir.

2 aylık olana kadar anne sütüne muhtaç minik dostlarımızın, büyüdükçe ihtiyaç duydukları mamalar da değerine bağlı olarak değişik fiyat aralıklarına tabiidir.

Tecrübeli ekibimizle, satın alabileceğiniz En İyi 3 Yavru Köpek Mamasını ayrıntılı olarak gözlemleyelim.

1) Royal Canin Poodle Junior Yavru Köpek Maması

Royal Canin markası pet sektöründe hatırılı sayılı saygınlığa sahip bir mama markasıdır. Tamamen minik dostlarımızın damak zevkine ve gereksinimi olan gıda desteğine uygun olarak üretilmiş Royal Canin Poodle Junior Yavru Köpek Maması, kullanıcılarını tatmin kaldıkları ve minik dostlarımızın iştahla tükettiği nadir köpek mamalarındandır.

 • Hızlı gelişimi desteklemek için gerekli besin değerlerini maximum derecede içerir.
 • Kaliteli yağ ve yüksek protein oranı minik dostlarımız için gerekli enerjiyi sağlar.
 • Sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ek gıdalar içerir.

Royal Canin Poodle Junior Yavru Köpek Maması Satın Al


2) Hills Puppy Kuzu Etli Yavru Köpek Maması

Hills markası, pet mama sektöründe değeriyle kendini ispatlamış bir markadır. Yavru dostlarımızın gereksinimlerine uygun olarak, kendine özel olarak formülüze ettiği mamalar piyasanın en kaliteli mamaları içinde sayılmaktadır. Ayrıca minik dostlarımızın ” hayır ” diyemeyeceği bir tadı olmasıda çokça tercih edilmesinde büyük bir etken olmuştur.

 • Sindirimi kolaylaştırıcı olarak pirinç ve birden çok lifli ürünlerle içeriği güçlendirilmiştir.
 • Enerji gereksinimini karşılamak için omega 3, omega 6 yağları ve  kaliteli proteinler içerir.
 • Hızlı gelişimi desteklemek için D,B,C ve E vitaminlerini içerir.

Hills Puppy Kuzu Etli Yavru Köpek Maması Satın Al


3) Pro Plan Puppy Somonlu Yavru Köpek Maması

Pro Plan ülkemizde en fazla tercih edilen pet mama markalarından biridir. Her yaşa uygun köpek ve kediler için ürettiği harika yemleri herseye geliştirerek piyasaya sağlamaktadır. Minik dostlarımızında keyifle yiyeceği Pro Plan Puppy Somonlu Yavru Köpek Mamasını‘da tercih edebilirsiniz.

 • Yüksek protein içeren somon balığından imal edilen bu mama yavru köpeğiniz için besleyicidir.
 • Desteklenmiş kaliteli protein ve yağlar içermesi sebebiyle göz alıcı ve sağlam tüylerin çıkmasını sağlar.
 • Somon balığına karşı oluşacak herhangi bir alerjik hassasiyetinde önüne geçilmiştir.

Pro Plan Puppy Somonlu Yavru Köpek Maması Satın Al


2) Yetişkin Köpek Mamaları

Bazı ırklara göre 1 yaşından sonra bazı ırklara göre de 2 yaşından sonra köpek dostlarımızın yetişkinlik dönemi başlar. Bu zamanda yavruluktan yeni çıkmış olmaları sebebiyle, hala aktiflik olarak formlarını kaybetmemiş olurlar.

Tecrübe, hayat bilgisi, eğitim ve üremelerinin olduğu bu dönem dostlarımız için bi hayli mühimdir. Ebeveynler üstüne düşen dostlarını çok iyi tanımaları ve onun dönemsel ayrıntı kısmına göre hareket etmeleridir.

Tecrübeli ekibimizle, satın alabileceğiniz En İyi 3 Yetişkin Köpek Mamasını ayrıntılı olarak gözlemleyelim.

1) Royal Canin Poodle Yetişkin Köpek Maması

Dostlarımızın daha çok tüy yapılarına göre mamalar üreten Royal Canin’in, en zor tüy bakımının kıvırcık olması nedeni ile yetişkin köpekler için seçtiğimizi ürünüdür. Diğer tüy şekillerinede uyumlu olan bu köpek maması köpeğinizin gereksinimi olan bütün vitamin ve gıdaları ihtiva etmektedir.

 • Kalsiyum oranı yüksek olmasıyla diş tartarlarının önüne geçer ve kemikleri sağlamlaştırır.
 • Yüksek dozda kaliteli protein ve karbonhidrat içermesiyle köpeğinizin kas oranını arttırır ve korur.
 • 10 aylıktan bu yana bu mamayı köpeklerinizde çeşit olarak kullanmaya, 2 ay sonrada öğün olarak verebilirsiniz.

Royal Canin Poodle Yetişkin Köpek Maması Satın Al


2) Hills Kuzu Etli Orta Irk Yetişkin Köpek Maması

Bütün ırkların ayırt etmeden iştahla tükettiği harika formulü ile Hills Kuzu Etli Orta Irk Yetişkin Köpek Maması, dostlarımızın yetişkinlik dönemleri boyunca gerekli olan bütün gıdaları içinde barındırır. Hassas dönemlerinde, hiç bir sorun çıkarmadan bu mamayı patili dostlarımızın yemesi için verebilirsiniz.

 • Başka bir köpek maması kullanıyorsanız 7 gün boyunca öğünlerine azar azar katarak geçiş yapınız.
 • Sağlıklı deri ve  tüyler için omega 6 ve E vitamini barındırır.
 • Hassas sdüşüşe sahip köpek ırkları için yüksek kaliteli kuzu eti ve lifli besinler bulundurur.

Hills Kuzu Etli Orta Irk Yetişkin Köpek Maması Satın Al


3) Pro Plan Duo Delice Somonlu Yetişkin Köpek Maması

Dünyaca ünlü Pro Planın gluten içermeyen ve en fazla tercih edilen köpek mamalarından biridir. Yetişkin çağdaki dostlarımızın günlük gereksinimi olan enerjileri için gerekli tüm gıda takviyesini içermektedir. Ayrıca formülündeki özel bileşenler hassas sindirim sistemine sahip köpekler içinde içerisine eklenmiştir.

 • Kaliteli karbonhidratlarla desteklenmiş ve birden çok köpek mamasına göre daha besleyicidir.
 • Protein yönünden yüksek ve kaliteli somon balığı katkısı sindirimin rahatça olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kalsiyum katkısı eklenmesi diş sağlığı için çok mühimdir.

Pro Plan Duo Delice Somonlu Yetişkin Köpek Maması Satın Al


3) Yaşlı Köpek Mamaları

Evcil dostlarımızın, insanlarda olduğu gibi yaşlılıkları hem onlar için hemde sizin için zor zamanlarıdır. Artık her hususta tecrübe sahibi olmuş, yeni nesilleri büyütmüş ve bu hayatta size de dostluk ederek yaratılış amaçlarının hepsini layıkıyla yerine getirmişlerdir. Artık onların bakımı daha bir özenli olmalıdır. Onları koruyup kollamanın ve bakma sırası sizde..

Çok huysuz veya hayatları boyunca hiç olmadıkları kadar agresif olabilirler. Yine siz onlara iyilikle yaklaşın…

Tecrübeli ekibimizle, satın alabileceğiniz En İyi 3 Yaşlı Köpek Mamasını ayrıntılı olarak gözlemleyelim.

1) Royal Canin Xsmall Ageing +12 Yaş İçin Köpek Maması

Royal Canin pet mama markasının yaşlı dostlarımız için çıkardığı bu özel mama, yaşlı dostlarımız için harika besin takviyeleri içermektedir. Gönül rahatlığıyla köpekleriniz için kullanabileceğiniz Royal Canin Xsmall Ageing +12 Yaş İçin Köpek Maması, +8 yaş üzeride kullanıma uygundur.

 • Sindirim sistemleri yavaşlayan emekli dostlarımızın kabız yada ishal olmamaları için gerekli gıdaları içerir.
 • Uygun bi ph ile dostlarımızın idrar yolu hastalıklarına yakalanmaları engellenmiştir.
 • Küçük çeneli dostlarımız içinde kullanımı uygundur.

Royal Canin Xsmall Ageing +12 Yaş İçin Köpek Maması Satın Al


2) Hills Tahılsız Tavuklu Yaşlı Köpek Maması

Hills marka, yaşlı dostlarımızın günlük gereksinimlerini karşılayan köpek maması, +7 yaş ve üzeri tüm cins evcil dostlarımız için özel olarak üretilmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler ve mineraller ile desteklenmiştir.

 • Bu mama orta düzel aktifliği bulunan emekli dostlarımız için üretilmiştir.
 • Yağsız tavuk etleri kullanılarak, dostumuzun gereksiz yağlanması ve vücut fitliğini korumayı amaçlar.
 • Glutensiz karbonhidratlar eklenerek, sindirimin kolay ve sorunsuz biçimde geçmesine katkı sağlar.

Hills Tahılsız Tavuklu Yaşlı Köpek Maması Satın Al


3) Acana Senior Tahılsız Tavuklu ve Balıklı Yaşlı Köpek Maması

İhtiyar dostumuzun yaşlılık zamanlarında da formunu koruyabilmesi adına, yüksek proteinler ve yağsız etlerle formülünü oluşturmuştur. Bütün ırkların yiyebileceği, kolay sindirebileceği büyüklükte olan mama taneleri, extra kalsiyum içeriği ile de emekli dostlarımızın ağız sağlığını korumasına ve kemiklerinin güçlenmesine katkı sağlar.

 • Doğadan yakalanan balıklarla ve kümes dışında yetişen tavukların tercih ederek yapıldığı Acana Senior Tahılsız Tavuk ve Balıklı Yaşlı Köpek Maması, tam bir besin deposudur.
 • Emekli dostlarımıza gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.

Acana Senior Tahılsız Tavuk ve Balıklı Yaşlı Köpek Maması Satın Al

Köpekler neden ot yer?

Köpekler karınları yada başları ağardığı zaman, kokularından bularak kendilerine iyi gelcek otu bulup yerler.

Köpekler ekmek yer mi?

Köpekler sulu yemeklerin içine doğradığınız ekmekleri afiyetle yiyeceklerdir. Bir de çok aç kaldıklarında kuru ekmek dahi yiyebilirler.

Köpeğim ishal oldu ne yapmalıyım?

Köpeğinizin ishal olmasının birden çok nedeni olabilir. Nedeni, mamalara ek olarak verdiğiniz gıdalar neden olmuş olabilir. Verdiğiniz ek gıdaları kesip bi kaç gün bilave edin. Eğer düzelme olmaz ise veterinere vaşvurun.

Evde köpek beslenir mi?

Hemen hemen bütün köpekler evde beslenebilir. Lakin büyük boyutlara ulaşan köpeklerin evler yerine bahçede beslenmeleri gerekir.

Köpeğin tüyleri neden dökülür?

Köpeğinizin tüy dökümü mevsimler olabilir. Mevsimsel olmayan tüy dökümlerinin nedeni değeriz mamalar ve yetersiz gıda olabilir. Veterinerinize başvurmanız gerekir.

maltepe escort kartal escort kadıköy escort ümraniye escort pendik escort
tente pergola bioklimatik pergola pergola fiyatları pergola bodrum pergola giyotin cam giyotin cam php shell php shell php shell indir hacklink
maltepe escort ataşehir escort pendik escort