Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı

KaIbinde merhamet oImayana cennet yoktur. Hz. Muhammed (S.A.V)
İLAN DETAYLARI
 • İLAN NO8916
 • İLAN TARİHİ2 Mayıs 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı

Sayfa İçindekiler

Dogo Argentino Köpeklerinin Genel Özellikleri nelerdir ?

Dogo Argentino köpekleri melez bir ırktır. Bu ırkın üretim zamanları 1920’li senelera dayanır. Üretimi ilk bulan Yerler Arjantin bölgesidir. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve kucakta durmaya bayılırlar. Zeki ve oyuncudur. Dogo köpeklerini oluştururken kullanılan ırklar şunlardan oluşmaktadır; İrlanda tazısı, bull teriyer, boksör, cordoba dövüş köpeğidir. Bu köpek ırkı apartmanda bakılmaz sebebi ise çok havlarlar ve agresif tavırları mevcuttur.  Bu tür köpekler bahçeli müstakil evler de bakılması gereklidir.

Dogo Argentino köpeklerinin hemen hemen yaşam süreleri 10-15 yıl içindedır. Günümüz de bekçilik donanımlarıyla bilinen dogo argentino köpekleri artık birden çok amaçla kullanılıyor. Avrupada amerikada ve canada ülkelerinde çoğu polis köpekleri Dogo Argentino’dur. Koku alma duyuları çok iyi olduklarında narkotik Polis departmanında da Görev almaktadırlar.

Dogo Argentino Temel Özellikleri

Dogo Arjantoların belirgin özellikleri içinde, kıvrık ve dik ulakları, siyah burnu, iri göğsü ve tamamen kastan yaşanan vücudu bulunmaktadır. Pully ve pitbull cinsi köpeklerle benzerlik gösteren Dogo Arjantino, onlar kadar kuvvetlidür. Göğsüyle uyguladığı baskı, karşısındaki birinin ağır darbe almasını sağlayacaktır. Oldukça kuvvetli bir göğsü bulunan Dogo Arjantino, göğsüyle kare bir görünüm oluşturmaktadır. Sert görüntüsün aksine, bi hayli iyi huylu ve sevecen olan Dogo Arjantino, yabancı yetişkinlere karşı her an tetikte davranmaktadır.

Dogo Argentino Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri nelerdir ?

Dogo Argentino köpeklerinin atletik bir görünümü mevcuttur. Sırf bu yüzden popüleritesi çok yüksek köpek ırkıdır. Kaslı ve Güçlü yapısından dolayı ürkütücü bir duruşu mevcuttur. kafaları sert ve büyüktür, çeneleri geniş burunları ufak, Dişleri ise bıçak gibi keskin ve serttir. Dişleriyle bir şeyi ısırdığında kitlenir ve birbirine tam oturan ağız yapısı mevcuttur. kulakları uzun olduğundan bazı durumlarda kesilmesi kabul görülmüştür. Kesik kulaklarıyla ürpertici hale gelir. koyu renk gözleriyle bakışları keskindir.

Sürekli tetik halinde durduğunu gösteren bir duruşa sahiptir. kaslı bir duruş sergileyen dogo argentino köpekleri göğüsleri geniş beli ince bir fiziğe sahiptir. Renkleri genelde beyazdır tüyleri sık ve ipeksi bi yumuşaklığı mevcuttur. Kuyrukları sürekli olarak aşağıda tutarlar yalnızca bazı zamanlarda heyecanlandıklarında sallarlar.

Dogo Arjantino Görünüş ve Yapısı

Dogo Arjantino görünüşü, tüm koruma köpeklerinde olduğu gibi dikkat çekici ve ürkütücüdür. Oldukça kuvvetli bir çeneye sahip olan Dogo Arjantino, keskin ve sivri dişlere sahiptir. Tehlikeye karşı korkusuzca saldıran Dogo Arjantinonun, beyaz ve kadifeyi andıran kısa tüyleri bulunmaktadır. Kuyruğu ince ve uzun olan Dogo Arjantin, normal anlarda kuyruğunu havaya kaldıramaz ve aşağıda tutar. Tehlike anında, kuyruğu havaya dikilen Dogo Arjantino, korkusuzca saldırıya geçer.

Dogo Argentino Eğitimi Nasıl Verilir?

Sert görünümün altında zekasıyla da etkileyen bir ırk var karşınızda. Bekçilikte iyi olan dogo argentino köpekleri artık şimdilerde arama kurtarma ve narkotikte görev almaya başlamıştır. Eğer ilk kez bir köpek alıcaksanız kişiliğinize uyup uymadığını bakmanızı öneririz. Tahrik edilmediği sürece saldırmaz.

dogo argentino köpeklerinin eğitimleri basittir. Zeki bir ırk oldukları için çoğu şeyi hemen kavrayıp uygularlar. Dominant bir karakter olduğundan dolayı arada bir problemler oluşabilir Eğer alfalığınızı dogo üzerinde etkisi yoksa sizi dinlemeyip başına buyruk hareketler yapabilir. Başına buyruk dediğimiz ise bir şeyi 4-5 defa tekrar etmeniz gerekebilir. Dogo argentino köpeğine sahipseniz çok erken zamanlar da sosyalleştirmeniz gerekir. Eğer erken zaman da sosyalleşmezse diğer ırktan olan dostlarıyla anlaşamayabilirler. Bundan dolayı ufaklükten bu yana alıştırmanız gerekiyor.

Dogo Arjantino Karakter Özellikleri

Dogo Arjantinonun kişiliği, sanıldığı kadar agresif veya saldırgan değildir. Küçüklükten bu yana iyi bir eğitime alınan Dogo Arjantino, insanlara karşı sevecen hareketler gösterecektir. Sahibine karşı itaatkar olması için çok iyi bir eğitim alması ve sahibinin baskın bir karaktere sahip olması gerekli görülmüştür. Oldukça akıllı, zeki ve dikkatlidir.

Dogo Argentino’nun çocuklarla arası nasıldır ?

Dogo argentino köpeklerin ülkemizde üretilmesi ve beslenmesi yasak olduğundan dolayı insanlarda biraz şüpheci bir yaklaşım mevcuttur. Lakin böyle bir durumun olması tamamiyle sosyalleşmesine bakar, bu yüzden çocuklarla ufakken vakit geçirtirseniz herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınızdır.

Dogo Argentino Bakımı

Dogo Arjantinonun bakımı gayet kolay ve zahmetsizdir. Gün içinde hareket halinde olmayı isteyen Dogo Arjantino, bahçesi bulunan evlerde beslemeye uygundur. Soğuklara karşı dayanıksız olduğundan, kapalı bir kulübesinin bulunması gerekir. Tüyleri orta derecede dökülen Dogo Arjantino, haftada bir defa tarandığında tüy sorunu oluşturmayacaktır. Tırnakları uzadığında içe doğru kıvrılmaktadır. Tırnaklarının patilerine zarar vermemesi için düzenli olarak törpülenmesi gerekir.

Dogo Argentino’nun Sağlık Durumu nasıldır ?

Dogo argentino köpeklerinin sağlık durumları çoğu köpek ırklarından daha sağlam ve iyidir. Çoğu dogo köpekleri ömürlerini hiç hasta olmadan geçirirler. Tabii yine de her köpekte olduğu gibi dogolarda hasta olma riskleri mevcuttur ve bazı hastalıklara kapılabilirler.

Bu Hastalıklardan bazıları;

Duymamazlık (Sağırlık): Bu sorunun tüm köpeklerde olucağı gibi dogolardada olma riski mevcuttur. Bu sağırlık tek kulakta da olabilir iki kulakta da olabilir. Bunu anlamanın tek yolu Brainstem Auditory Evoked Response testi olan bir işitme test cihazıyla bu durumu belirleyebilirler.

Dirsek ve kalça çıkmaları: Göğüs kafesinin geniş olduğundan arada bir dengelerini kurmakta zorluk çekebilirler. Kaslı gövdesi koşarken oynarken ağır olduğundan ters bir harekette çıkabilirler.

Abdominal distansiyon: Hava ve gaz birikmesiyle iç organlarda şişme oluşuyor. Uzun bir süre hastalık verebilir, Karnın iç bölgesinde ki organlarda meydana gelir.

Glokom: Göz’de olan sinirlerin zarar görmesiyle birlikte tedavi uygulanmayınca bu durum körlüğe dönüşebilir. Bu hastalık göz içi basıncından kaynaklanır. Diğer adıyla göz tansiyonudur. gözde sulanma, kızarıklık, göz kısılması gibi belirtileri mevcuttur.

Hipotrodizim: Vücutta yeterince tiroid hormonu salgılanmayınca bu hastalık meydana gelir. Hastalığa dogo argentinolar yatkındır. Tüy dökülmesi, deride yanıklık, kilo alma, Agresiflik ve saldırganlığın artması belirtileri içinde yer alır. Yıllık yapılan kan testleri bu durumu anlamanıza yardımcı olmaktadır.

Obezite: Kaslı duruşları bireylerin hoşuna gittiklerinden dolayı normalinden fazla yemek verilmektedir. Bu yanlış bir tercihtir dogolar kilo almaya aşırı meyilli oldukları için önemle üstünde durulması gereken bir durumdur. Aşırı kilo sebebiyle Sindiriminde eklemlerinde sorun çıkabilir hatta, kalp hastalıkları ve metabolizma gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Larynx Paralysis: Gırtlak felci olarak’da bilinen Larynx Paralysis  hastalığı ileri yaşlarda görülmektedir. Hastalığın zor nefes alma ve hırlama gibi poblemleri mevcuttur solunumda bir takım zorluk çıkarır. Aşırı sıcak ve nemli havalarda egzersiz sırasında dikkat edilmelidir.

Diş Problemleri: Dişlerde problem oluşması kolay köpeklerdir. Bundan dolayı önemle üstünde durulması gereken bir cinstir dogolar. Kolayca tartar oluşabilir diş eti poblemleriyla uğraşmak istemiyorsanız bu bakımı düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Karakter ve Genel Huyları!

Dogoların ağır başlı kişiliğistik özellikleri mevcuttur. Sakin uyumlu bir yapıya sahiptirler. Yaşadığı vakit geçirdiği insanlara son derece bağlıdır. Duygusal Özelliği mevcuttur bu yüzden, üzülebilirler. İlk kez köpek bakıcak insanlara önerilmezler.

Yeni tanıştığı bireylere şüpheci yaklaşır onları tanımaya çalışır. Dışarıdan sert görünümün içinde duygusal ve oyuncu bir köpek mevcuttur. Ortama hemen uyup çevresiyle vakit geçirmeye bayılır. Tehlike sezdiği an tok sesiyle havlar ve yakınında olanları korumaya çalışır. Çoğunlukla tehlikeyi yok etmeyi başarırlar. Dominant ve ağır başlı olduğu için dogolar diğer köpeklerle zor anlaşabilirler.

Dogo Argentinolara Nasıl Temizlik yapılmalı?

Dogolar diğer köpeklere göre daha az tüy dökerler. Haftada bir düzenli tararsanız dökülmesi minimum düzeyye düşer. Tüyleri göz alıcı görünmesi doğuştandır herhangi bir şeye gereksiniminiz yoktur düzenli taramanız yeterli olacaktır. Her köpekte olduğu gibi sürekli olarak yıkanmaları gerekmez.

Dogoların özelliklerinden birisi de gerekmedikçe banyo yaptırılmamasıdır. Enfeksiyon kapabiliceklerinden dolayı kulakları kulak kirine karşı gözlenmeleri lazımdır. Uzun tırnakları kesilmelidir. Yürürken köpeğinize zarar verebilir. Düzenli dişleri fırçalanmalıdır.

Dogo Argentino Nasıl Beslenilir ?

Dogo argentinoların çoğunun tavuğa alerjisi olduğundan dolayı köpek mamaları tercih edilmelidir. Mamalarda olan bütün vitaminler dogonun gelişiminde mühim rol alıcaktır. 2 yaşına kadar vitaminler kullanabilirsiniz. Vitaminler köpeğinizin gelişiminde rol oynar. Bu vitaminleri internetten araştırmayın veterinerinize başvurun o size en doğrusunu önericektir.

Dogo Argentinolar Nasıl Antrenman Yaparlar ?

Dogo argentinolar günlük antreman yapmak zorundadılar. Günlük en az 1 saat vakit ayırmak gerekir. Dogolar yüzme hususunda iyi olduklarından dolay eviniz eğer denize yakınsa her gün 1 saat yüzmesi bütün antreman gereksinimini karşılayacaktır. Dogo argentinoların en fazla sevdikleri şeylerden bir taneside doğada gezmektir.

Dogo Argentinolar Nerede Yaşamalıdır ?

Dogo Argentinolar günlük egzersiz ihtiyaclarını karşılayabiliceği ufak bir bahçeye ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılamak için bahçeli bir apartman dairesi size yeterli olacaktır. Bahçede kalabilir ama kış geldiğinde ona kapalı bir alan bulmanız gerekicektir. ılıman iklimi severler.

Dogo Argentinoların Tablosu

 • Ailesi: Mastiff.
 • Irk Boyutu: Büyük.
 • Yükseklik(Dişi):60-66
 • Yükseklik(Erkek):62-70
 • Kilo(Dişi):34-40
 • Kilo(Erkek):42-50
 • Renkler: Beyaz.
 • Tüy yapıları: Düz ipek ve göz alıcı tüyleri mevcuttur.
 • Tüy dökümü: Azdır.
 • Karakteristik Özellikleri: Dominant, zeki, korkusuz, sert ve oyuncu.
 • Yaşaması gereken iklim: Ilıman iklim.
 • Uygun yaşam alanı: Bahçeli bir ev.
 • Kötü Huyu: Tahrik edildiğinde saldırganlaşabilir.
 • Traş ihtiyacı: Traş etmenize gerek yoktur. Gerektiği zaman şampuanla yıkamanız yeterli olacaktır.

Sitemiz üzerinden diğer köpek cinslerine ulaşabilirsiniz.

maltepe escort kartal escort kadıköy escort ümraniye escort pendik escort
tente pergola bioklimatik pergola pergola fiyatları pergola bodrum pergola giyotin cam giyotin cam php shell php shell php shell indir hacklink
maltepe escort ataşehir escort pendik escort