Alman Çoban Köpeği Temel Özellikleri, Görünüşü Ve Yapısı, Karakter Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi

KaIbinde merhamet oImayana cennet yoktur. Hz. Muhammed (S.A.V)
İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO8972
  • İLAN TARİHİ5 Nisan 2021

İlan Açıklaması

Konumu

Alman Çoban Köpeği, Herkese Merhabalar hayvan sever dostlarım bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Alman Çoban Köpeği başlığı altında bilgilendirme yapalım istedik..

Alman Çoban Köpeği

Polis köpeği olarak da anılan alman çoban köpeklerinin ırklarının saflaştırıldığı anavatanı, isminden de anlaşılacağı üzere Almanya’dır. Ülkemizde daha çok ” Alman Kurdu ” olarak tanımlanması aslında ırkın yanlış olarak temsil edilmesine neden olmaktadır. Yani bu ırkın doğru olarak telafuz şekli ” Alman Çoban Köpeği ” dir.

Alman çoban köpekleri kendi türleri ile uyumlu biçimde yaşayabilirken başka köpek cinslerine de uyum sağlayabilirler. Özellikle çok agresif olan köpek cinsleriyle birlikte bakılmamaları tavsiye edilir. Kendisi çok uyumlu olsada karşı tarafın anlık agresif hareketleri alman çoban köpeğinizin zarar görmesine neden olabilir.

Her zaman dost canlısı davranan alman çoban köpekleri, sahibine karşı da uysal ve sevecen bir yapı sergiler. Yeri geldiği zaman sizinle birlikte gülen eğlenen bir dost, yeri geldiği zaman da onu en zorlu görevlere hazırlayabileceğiniz bir öğrenci olurlar. Hayatları boyunca her davranıştan ve işten kendilerine öğrenim çıkarırlar. Kendi kendilerine bile eğitim gelişmelerini müthiş biçimde tamamlayabilirler.

Alman çoban köpekleri, sahiplerinin komutlarını birebir yerine getiren, emir komuta zincirine koşulsuz uyan ve duygularınızı anlayıp ona göre davranış gösteren nadir köpek cinslerindendir. Kendisini sevdirmede üstlerine yoktur. Gün içinde bitmek bilmeyen enerjisi sizi bazı zamanlar kızdıracak olsada, masum bir bakışı ona olan bütün sinirinizi bir anda bitirecektir…

Köpek cinsleri içinde kendinden en emin, orta derece aktiflik düzeysinde olan köpek türüdür. Aşırı derecede öğrenme isteği ve bir amaca sahip olma isteği, alman çoban köpeklerini müthiş bir bekçi köpeği yada polis köpeği yapmaktadır. Özellikle doğru sosyalleştirilmediği taktirde aşırı korumacı ve bölgeci olabilirler. Sahiplerine aşırı bağlıkları diğer bireylerin sahibinin yanına yaklaşmasına bile izin vermeyecek bir vaziyet alabilir.

Her ne kadar polis köpeği olarak adlandırılsalar da saldırgan olmak yerine zekice hareket etmeyi tercih ederler. 1999 senesinde Avusturalya’da çıkan bir haberde alman çoban köpeğinin bir insana saldırıldığı rapor edilmişti. Şahsın ifadesinin ardından birinci derece suçlu olduğu ortaya çıkmıştı. Dünya geneli köpek saldırısı sıralamasında alman çoban köpekleri 38. sırada bulunmaktadır.

Sayfa İçindekiler

Alman Çoban Köpeğinin Görünüşü ve Yapısı

Atletik görünüme sahip olan alman çoban köpeği, sivri kulaklara ve sivri burna sahiptir. Gözleri orta büyüklükte ve kahverengidir. Uzun bacakları aracılığıyla, bi hayli hızlıca koşabilir ve ani hareketlere uyum sağlayabilir. Bu özelliği de onu eğitimlere daha uyumlu hale getirir. Koruma köpeği veya çoban köpeği olarak da kullanılan alman kurdu, narkotik operasyonlarda görevlendirilmek maksadıyla, polis teşkilatlarında özel olarak yetiştirilmektedir. Koku alma kabiliyetiyle, narkotik suçların en büyük düşmanı olan alman çoban köpekleri korkusuz, atletik, sadık ve çevik yapıda olmasıyla tüm övgüleri üstlerine toplamayı başarmaktadır.

Yerden yukarı doğru boy yükseklikleri dişi ve erkek cinslerine göre değişkenlik gösterir. Yetişkin bir erkek alman çoban köpeğinin yerden yukarı omuz yüksekliği hemen hemen 72 cm iken, dişi bir alman çoban köpeğinin yerden yüksekliği hemen hemen 64 cm civarında olur. Boyları erkekler de 100-110 cm arası, dişilerde ise 90 cm civarı olmaktadır.

Alman Çoban Köpeğinin belirgin özellikleri içinde, sivri kulakları başının ön bölümünde dik ve önde paralel olarak durur. Genelde bi hayli hızlı koşular sırasında kulakları geriye doğru yatık bir vaziyet alır. Boyunları heyecanlandıkları zaman uzar, bi hayli hızlı hareket ederlerken yada takip etme esnasında kısalır. Kuyruk yapıları düzdür ve diz hizasına kadar uzanır.

Kahverengi siyah karışımı tüy rengi bulunmaktadır. Tüyleri uzun ve yumuşak olan Alman Çoban Köpeğinin görünüşü, siyahtan açık kahveye doğru ilerleyen tüy rengiyle kendinden söz ettirmektedir. Tüy yapılarına göre uzun tüylü ve kısa tüylü olmak üzere iki çeşit alman çoban köpeği mevcuttur. Uzun tüy versiyonları uzun süre köpek ırkları statüsünde kabul görmemiş olsa da 2010 senesinde alman çoban köpeklerinin bir türü olarak kabul edilmişlerdir.


Bazı bilimsel çalışmalar neticesinde kalçaları düşük alman köpeklerine mutasyon iddası ortaya atılmıştır. Bu iddiaya inanmayacaksınız ama köpek ve kurbağa karışımı bir canlı olduğu iddiasıydı. ”Yarı köpek, yarı kurbağa” terimi alman çoban köpekleri ile ilgiliki bir çok konuşma ve konferansta dile getirilmiştir.


Alman Çoban Köpeği Çeşitleri

Her ne kadar uzaktan bile görsek cinsini tahmin edebilecek düzeyde olduğumuz alman çoban köpekleri şekil ve görünüş itibariyle kendi aralarında 4 türe ayrılır.

1) Doğu Avrupa Alman Çoban Köpeği

Doğu avrupa alman çoban köpeği, alman çoban köpeklerine nazaran daha soğuk iklimlere ayak uydurması maksadıyla üretilmeyi amaçlanan bir alman köpeği türüdür. Modern alman çoban köpeklerine nazaran birden çok kusuru olmayan ve Rusya’da çok popüler olan bir türdür. Kalça eğriliği hemen hemen tamamen giderilmiş, soğuğa dayanıklı olabilmesi için kürkü daha kalın ve sık tüylerle kaplanmıştır. Dağlarda çobanlara eşlik etmesi ve evlerde de bakılabilir olması ticari amaçlı üretime geçmeyi zorlamıştır.

2) Kral Alman Çoban Köpeği

Kral alman çoban köpekleri, Amerika Birleşik devletlerinde modern alman çoban köpeğinin kusurlarının düzeltilmesi maksadıyla üretilmiş bir ırktır. Üreticileri modern türün dezavantajlarını ortadan kaldırarak yeni bir ırk türü olarak bu türü üretmeyi amaçlamışlardır. Amerika’da çok sıklıkla görebileceğimiz bu iri alman çoban köpekleri, orijinal ırktan değişikliklar göstermesi sebebiyle saf ırka olacak bir hakaret olarak görülmüştür.

3) Shiloh Alman Çoban Köpeği

Shiloh alman çoban köpekleri, 1970 senelerında almanyadan alınan modern çoban köpeklerinin bazı kalıtsal ayrıntı kısmının deformasyonu sonucu oluşturulmuş bir ırktır. Bir diğer ismi de ‘amerikan çoban köpeği’ olarak anılmaktadır. Klasik alman çoban köpeklerine nazaran daha iri boylu ve daha kuvvetli bir türdür. Kalçalarının ve diğer kişiliğistik ayrıntı kısmının sağlamlığı onu 1990 senesinde American Rare Breed Association (Amerikan nadir ırk derneği) aracılığıyla kabul görülmesini sağlamıştır.

4) Beyaz Alman Çoban Köpeği

Beyaz alman çoban köpekleri ilk defa Amerika Birleşik Devletlerinde yaşandı. İlk çıktıkları zamanlar genetiksel hastalık taşıdıkları gerekçesiyle anavatanı Almaya’da beslenmesi yasaklandı. Lakin Amerika ve Kanada’da yoğun ilgi görmeleri sebebiyle bi hayli üreticileri çoğaldı ve sonunda Uluslararası United Kennel Club aracılığıyla 2003 senesinde alman çoban köpeği ırkı olarak kabul edildi. Günümüzde nadir ırklardan olarak kabul gören beyaz alman çoban köpekleri üretiminin ve denetimin kontrolü adına korunmaya alınmıştır.

Alman Çoban Köpeği Bakımı

Uzun ve sık tüylere sahip olan Alman Çoban Köpeğinin yönünde, tüy temizliğine özen göstermek gerekir. Tüylerinin düzenli taranması, tüy dökülme riskini minimalize etmektedir. Köpeğinizi dönemsel olarak traş ettirmeniz hem tüylerinin daha sağlık çıkmasına, hemde mevsimlere göre daha rahat etmesini sağlar.

Köpeğinizi her ay 1 kere muhakkak yıkamalısınız. Aşırı yıkamalar tüylerdeki doğal yağ kaybına neden olabilir. Köpeğiniz ev dışında kalıyorsa yıkanmaveyaha sık ihtiyaç duyabilir. Köpek yıkanması tüylerin sıklığına ve uzunluğuna göre farklı zaman aralıklarında yapılabilir.


” İstanbul içindeyseniz bi hayli şanslısınız demektir. Tüm köpek cinslerini anestezi kullanmadan traş eden, senelerin verdiği deneyimle tüm müşterilerini tatmin eden profesyonel ekibimizden hizmet alabilmek için Petzzkuaför sitemizden online randevu alabilirsiniz. ”


Ayda 1 kere veteriner kontrolüne götürülüp genel sağlık durumu bilgisi edinilmelidir. Bazı alman çoban köpeklerinde kalıtsal hastalıklar farklı nesillerde ortaya çıkabilir. Bu nedenle kontrollerini aksatamamakta yarar var.

Köpeğinizin yönünde bir diğer mühim etkende rutin olarak temizlik yapmanız. Yaz aylarında köpeğinizi her hafta yıkamalısınız. Kış aylarında havalar daha soğuk bulunacağı için köpeğinizin terleme ve kirlenme oranı da düşük olacaktır.

Günlük enerjisini atması için egzersiz ve koşu programları uygulanmalıdır. Düzenli biçimde yürüyüşe çıkarılması, fazla enerjisini atmasına ve daha uysal olmasına yol gösterecektır.

Alman Çoban Köpeği Beslenmesi

Alman Çoban Köpeğinin beslenmesi için özel diyet programları uygulanmalıdır. Kaliteli ve besin değeri yüksek köpek mamalarının tercih edilmesi, tüylerinin sağlıklı olması yönünden mühimdir. Hayatı boyunca yalnızca özel kuru mama ve konserve mamaları tüketmesi gerekirken, tam anlamıyla doyduğundan emin olunmalıdır.


” Alman çoban köpeği dostumuzun tabiki kaliteli mamalarla beslenmesi, sindirimsel olarak bir çok hastalığın önüne geçmenizi sağlacaktır. İç parazit olayını tamamen ortadan kaldıran ve köpeğiniz için gerekli tüm vitaminleri içinde bulunduran köpek mamalarını, köpeğinizin yaşına ve cinsine uygun olarak Petzzshop online satış sitemizden gün içi kargo fırsatı ile temin edebilirsiniz. ”


Alman Çoban Köpeği Eğitimi

Alman çoban köpekleri yukarıda da söz ettiğimiz gibi eğitime gayet uygun bir köpek türüdür. Sevimli ve sahibine itaatkar olmasının bunun yanında, eğitime ve bir koşula bağlanmaya muhtaçtırlar. Bu nedenle köpeklerinizi bu işi profesyonelce yapan ekiplere götürüp, onların yardımıyla, dostumuzla birlikte yaşayabileceğiniz standartlara çıkabilmeniz gerekir.


Evde verilen eğitimler köpekleriniz için geçici bir şey olabilir yada onları sıkabilir. Diğer köpeklerle sosyalleşerek, dostunuza dostları gibi bakarak, aynı evi paylaşımı yaptığınız için belirli kaideleri onlara öğreterek, dostunuzu eğitebilecek bir ekip olarak Petokulu ailesine köpeğinizi gönül rahatlığıyla emanet edebilirsiniz.


Alman Çoban Köpeği ile ilgili yorumlarınızı bizlere bu sayfa altından gönderebilirsiniz. Sitemiz üzerinden diğer köpek ırklarına ulaşabilirsiniz.

maltepe escort kartal escort kadıköy escort ümraniye escort pendik escort
tente pergola bioklimatik pergola pergola fiyatları pergola bodrum pergola giyotin cam giyotin cam php shell php shell php shell indir hacklink
maltepe escort ataşehir escort pendik escort